Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Slovo bonding v překladu znamená „připoutání, lepení". Ve skutečnosti jde o nepřetržitý kontakt matky a dítěte těsně po porodu a v dalších hodinách a dnech. Podpora bondingu už v některých českých porodnicích je běžná, novorozence dávají mamince ihned na bříško, ošetřují ho také na bříšku, nikam ho neodnášejí. Ovšem neděje se tak rutinně ve všech porodnicích.
„Včasné poporodní době dochází k jedinečným a neopakovatelným hormonálním změnám, které za předpokladu trvajícího kontaktu zakládají psychickou i zdravotní stabilitu." Bonding je základ pro budoucí vztah matka-dítě.
Pro dítě je bonding významný z mnoha důvodů:
I pro matku má svůj význam:
V dnešní době už v porodnicích porodní asistentky i dětské sestry matku zapojují mnohem víc, než tomu bývalo v minulých letech. To znamená, že se bondingu blýská na lepší časy. Česká neonatologická společnost už také doporučuje celkové ošetření novorozence na těle matky a dotepání pupečníku, ovšem toto praktikují jen vybrané pokrokové porodnice, ve většině je to stále hudbou budoucnosti.
Podpora bondingu je možná i při porodu ne zcela přirozeném a fyziologickém. Ba dokonce o to víc je nutné zajistit maminkám a dětem podporu. Zdravotníci po porodu, který neproběhl zcela přirozenou cestou, často nechávají miminka déle na novorozeneckém oddělení, aby maminkám dopřáli odpočinek po obtížném porodu. Avšak právě v těchto případech je podpora bondingu zásadní ve větší míře. Maminky rodící předčasně či císařským řezem ztrácejí kontrolu nad porodními procesy a mohou cítit nevědomé pocity viny z toho, že nezvládly miminko donosit a porodit normálně. A právě kontaktem s miminkem mohou tuto kontrolu získat opět zpět a pocity viny v sobě lépe zpracovat.
U předčasně narozených dětí, které musí být umístěny do inkubátoru a připojeny na různé hadičky, které jim zajistí základní životní funkce, lze bonding podporovat také. A to lehkým saháním na miminko, v případě možnosti vyndání z inkubátoru i klokánkováním. Klokánkovat nedonošená miminka je velmi prospěšné, mají pak menší problémy s dýcháním a lépe prospívají.
Při porodu císařským řezem se nebrání ranému kontaktu už na operačním sále, doporučuje se přiložit dítě ke tváři matky a umožnit kontakt kůže na kůži např.s otcem.