0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

  • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
  • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
  • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
  • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.
BabyBlog

Co vše se miminko naučí během prvního roku života?

17. 9. 2019

Během prvního roku života prochází každé dítě nejsložitějším a nejrychlejším vývojem, a to po všech vývojových stránkách. V prvním roce života se dítě naučí tolik věcí, překoná tolik překážek, z ležícího miminka se stává malé batole, které umí chodit.

Je rozhodně vhodné, aby rodiče věděli, jak má vypadat vývoj dítěte. Avšak také by se rodiče neměli stresovat, pokud jejich dítě zrovna nedělá to či ono. Každé dítě je jiné a jeho vývoj nemusí přesně odpovídat danému schématu. Hlavně v měsících blížících se prvním narozeninám mají děti velké rozdíly ve vývoji. Každé dítě je jedinečné a tak se nebojte. Vaše děťátko se vše dříve či později naučí. Náš přehled toho, co se v prvních měsících života dítěte děje, nabízí podrobnosti o psychomotorickém vývoji miminka, ale také několik tipů a nápadů na činnosti, jak dítě podpořit a motivovat, aby se správně vyvíjelo.
 
Kromě psychomotorického vývoje se u kojenců sleduje také jejich růst a váha. Růst kojenců je specifický a také velmi individuální. Nejvíce kojenci rostou při tzv. růstovém spurtu.

 

1. měsíc

Váhový úbytek v prvních 10 dnech může dosáhnout až 15 % porodní hmotnosti. Do dvou až třech týdnů by měla být dosažena porodní hmotnost. Novorozenec zatím nezná rozdíl mezi dnem a nocí a proto nemá ani denní nebo noční rytmus.

Miminko leží na zádech, končetiny má pokrčené a přitažené k bříšku (jak bylo v mámině bříšku), pohybuje rukama a nohama naprosto nekoordinovaně, ručičky má v pěst. Otáčí se za světlem, na silné podněty reaguje trhnutím celého tělíčka. Novorozenec je krátkozraký a často šilhá. Vidí pouze velké předměty na krátkou vzdálenost v úhlu 45 - 60 stupňů. Většinu dne prospí. Ostře vidí na vzdálenost cca 20–25 cm. Cítí vůni mateřského mléka. Přibývá na váze asi 200–250g za týden (ale to je u každého miminka individuální). Dorozumívacím prostředkem je zatím jen pláč může znamenat hlad, bolavé bříško, mokrou plenku, touhu po maminčině náruči…. a na vás je, abyste se to naučila rozpoznat. Mluvte na ně klidným tónem, to miminku dodává pocit bezpečí, je na váš hlas zvyklé ještě z bříška. Ve 4. týdnu umí na malou chvilku sledovat očima velký předmět umístněný před očima 30 - 50 cm.

V tomto období často vzniká oploštění hlavičky způsobeno predilekcí (častým otáčením hlavy) na straně, odkud přichází světlo. Proto je vhodné měnit polohu dítěte v postýlce a pokládat ho střídavě hlavou od světla a ke světlu. Nebojte se už od narození pokládat dítě několikrát za den na bříško. Samozřejmě vždy pod vaším dohledem. Dítě by nemělo na bříšku spinkat.

2. měsíc

Kojenec se začíná usmívat a navazovat zrakový kontakt s matkou. Prsty dosahuje bezpečně a cíleně do úst, uvolňuje pěstičky a otevírá dlaně. V poloze na břiše začíná krátce zvedat hlavičku a otáčí ji na stranu. Reaguje na zvuk hlasů, nejméně na vysoké tóny a na zpěv. V řečovém projevu se objevují jednotlivé samohlásky. Stále má úchopový reflex, dáte-li mu prst do dlaně, sevře vás. To samé funguje na nožičkách.

Někteří kojenci pláčou v prvních třech měsících – převážně večer – i hodiny bez zjevné příčiny. Příčina těchto tzv. „tříměsičních kolik“ není přesně známa.

3. měsíc

Dítě se zajímá o své okolí. Drží hlavičku. V poloze na zádech objevuje ruce a nohy. V poloze na břiše pase koníky. Dítě je opřené o celé předloktí a má pootevřené dlaně. Pokud je drženo ve vertikální poloze, má snahu opřít se nohama o podložku. Začíná si broukat.

Hlavu drží zvednutou, otáčí s ní a pozoruje. Komunikuje s okolím – dívá se z očí do očí, usmívá se, začíná broukat.

4. měsíc

V tomto věku se začíná dítě otáčet na bok. V poloze na zádech se natáhne po předmětu v jeho blízkosti. V poloze na zádech začíná zvedat hlavičku, prohlíží si obě ruce a dává si je do úst. Přitáhne-li vyšetřující osoba dítě do sedu, přitáhne dítě aktivně hlavičku dopředu. Začíná se vytvářet specifický vztah k matce - odliší ji od jiného obličeje.

Pase koníčky. Na zádech zvedá nohy vysoko nad podložku. Prohlíží si ručičky, ohmatává je, hraje si s nimi. Udrží i hračku, mává s ní, někdy se sní trefí i do pusy. Co má v ruce, putuje do pusinky a to bude platit ještě dlouho. Hlasitě se směje, má rádo společnost, otáčí se za zvukem.

5. měsíc

Mnoho kojenců uchopí předmět již pomocí jedné ruky. V poloze na břiše se opírá o jedno předloktí a druhou rukou se natáhne po novém předmětu, který vzbudí jeho zájem. V poloze na zádech zvedá současně ruce a nohy. Převrací se ze zad na bok a začíná i na bříško.

Ohmatává hračky a umí si je přendat z jedné ruky do druhé. Poznává jejich tvar, váhu, povrch, teplotu, vše pomocí rukou a pusinky. Odlišuje "své" lidi od cizích. Pozná laskavý nebo přísný odstín řeči a mimiky.

6. měsíc

Mnoho kojenců se v tomto měsíci umí otáčet ze zad na břicho a zpět na záda oboustranně. Porodní hmotnost kojence na konci šestého měsíce se v průměru zdvojnásobila. V poloze na zádech si hraje dolními končetinami, uchopí si palce u nohou.

Má tendenci k pasivnímu sezení, ale sám se neposadí. Ve vertikální poloze se začíná odrážet špičkami prstů a začíná mírně poskakovat. Kojenec vidí i malé předměty v úhlu již větším než 180 stupňů, ale až kolem 5. roku života dosahuje plnou zrakovou ostrost na dálku. Pokud by po 6. měsíci přetrvalo šilhání, měl by dítě vyšetřit oční lékař. Žvatlá první slabiky.

Začíná se s prvními příkrmy.

7. měsíc

Kojenec poznává známé lidí. V tomto věku začínají projevy separační úzkosti. Dítě pláče v cizím prostředí a ve společnosti cizích lidí. Chce za maminkou. Na zádech si hraje s nohama, někdy si strčí palečky u nohy do pusinky. V poloze na břiše pilotuje a dělá jako letadlo. Vsedě zatím neudrží rovnováhu, proto dítě stále neposazujte. Snaží se přibližovat k předmětům jeho zájmu pomocí otáčení těla. Začíná se plazit - zpočátku dozadu. Také se dostává do polohy na čtyři.

Bere věci do rukou, přendává je z ruky do ruky, vše zkoumá i ústy. Začíná zdvojovat slabiky. Objevuje se u něj úzkost z opuštění. Když se mu ztratí z dohledu maminka (nebo tatínek, babička…), hlasitě protestuje. Chce mít i při hře u sebe někoho svého.

8. měsíc

V poloze na zádech už je miminko minimálně. Některé děti se již samy posadí. Leze po čtyřech nebo se plazí po bříšku, některé děti mohou i couvat. Některé děti se již postaví. Zkoumá hračky rukama i ústy. Zajímají ho drobné předměty, pokouší se je sebrat mezi palec a ukazováček tzv. nůžkovým úchopem, dlaň leží na podložce a paleček a ukazováček se k sobě svírají jako nůžky.

Objevuje se dětské žvatlání, chrlí ze sebe shluky slabik, které ale ještě nemají žádný smysl. Pouze si trénuje, co dovede. Napodobuje zvuky (opakuje slabiky) a gesta. Začíná mít v tomto období strach z cizích lidí, výrazně odlišuje známé od neznámého. Reaguje na své jméno.

9. měsíc

V tomto měsíci začíná období, kdy si dítě pamatuje již některé předměty. Pokud miminku schováte nějakou hračku pod šátkem – ví, kde se předmět nachází a že je přítomný. Pokud mu něco seberete, začíná se zlobit. Dítě se již samo posadí. Z polohy na čtyřech se začíná sám postavovat u nábytku pomocí rukou. Lezení je jisté a koordinované, ale některé děti dříve stojí, než lezou. Malé procento dětí vůbec neleze. Zdvojuje slabiky a začíná žvatlat. V tomto měsíci uchopí dítě předmět mezi ukazovák a palec. 

Zkoumá prostor – vytahuje věci ze zásuvek, zahazuje hračky…. Učí se od dospělých, opakuje po nich. Učí se první dětské hříčky jako paci, paci, jak jsi veliký. Dopřejte mu to, ale všeho s mírou. Nenuťte jej předvádět své dovednosti před příbuzenstvem. Učí se a předvádí rádo jen ve chvílích pohody, klidu a radostné atmosféry. Nemějte na své dítě příliš velké nároky!

10. měsíc

Velmi rychle a obratně leze po čtyřech. S oporou se staví (třeba v postýlce se přitáhne do stoje a péruje na nohách), začíná přešlapovat či dělat úkroky podél nábytku. Přendává věci, rádo dává něco do něčeho (např. kostičky do kyblíčku). Rozumí jednoduchým pokynům. Dělá paci, paci, jak jsi veliký, rádo hraje na schovávanou a na honičku.

Umí zacházet se lžičkou a vede ji do úst. Vyslovuje již také jednoduchá významová slova. Rozumí jednoduchým pokynům a na výzvu např. „dej mi" podá předmět, ale nepustí.

Je na čase provést opatření, která zvyšují bezpečnost ve vašem bytě, protože dítě si vyhledává v domácnosti vše dosažitelné, aby si mohlo hrát. Velmi důležité upozornění – nádoby s horkými nápoji (varné konvice, krbové kamna atd.) musí být mimo dosah dětí. Jedná se o období s nejčastějšími popáleninami. Nabídněte dítěti něco ze společných jídel. Jídla by měly být jen minimálně solená nebo kořeněná.   

11. měsíc

Začíná v prostoru samostatně stát. Stojí s oporou na celé plosce nohy. Chodí kolem nábytku. Může zvládnout i chození za jednu ruku. Umí vylézt na jeden schod. Miminko používá ukazovák na to, aby na něco poukázalo. Podá a ukáže několik předmětů. Rádo si hraje na schovávanou a napodobuje grimasy.

Drobné předměty uchopuje tzv. klíšťkovým úchopem mezi palec a ukazovák. Podá a ukáže několik předmětů. Zaslechneme první smysluplné slovo.

Je normální, když dítě jí jednou víc a pak zas skoro nic. Malé děti mají velmi vytříbený smysl proto, co potřebují a kolik. Pokud by toto chování trvalo delší dobu a dítě by chřadlo nebo naopak extrémně přibíralo je indikováno k vyhledání lékaře.

12. měsíc

Začíná dělat první samostatné krůčky. Stojí bez opory. Rádo podává věci, říkejte mu „dej“ a ono nadšeně podá a očekává, že vy mu věc brzy vrátíte zpět. Rádo hraje na schovávanou, dělejte na ně kuk, baf….

V tomto věku se porodní hmotnost ztrojnásobila. Dítě chodí držené za jednu ruku nebo kolem nábytku. Některé děti vykročí kolem prvního roku poprvé bez pomoci do prostoru.  

Miminko uchopí předmět špičkou palce a ukazováku – tzv. pinzetový úchop.

Obratně a rychle leze po schodech. Používá dvě nebo více smysluplných slov.

Není vhodné pasivně posazovat dítě, pokud to samo neumí. Stejně tak není vhodné dítě vodit za ručičky, pokud samo chodit neumí. 


Kompletního průvodce vývojem miminka najdete v článku - Vývoj dítěte.

 


Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
Poradíme O miminkách víme všechno
Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
Buďte první, kdo se dozví o našich
novinkách, speciálních akcích a slevách
Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
Platební metody
Platební metody
Dopravci
Česká Pošta Geis