Blíží se listopad, a tím se také blíží svátek všech mrtvých. U nás se tento svátek slaví 2. listopadu a nazýváme jej „Dušičky“, ale již pár let si nás získává i americká obdoba tohoto svátku, kde ho slaví úplně jiným způsobem a mnohem intenzivněji, je to pro ně svátek Všech svatých, slaví se 31. října, a jistým způsobem také podzimní ikona příprav na zimu. Jak se tedy Halloween slaví u nás? Milujeme ho či nenávidíme? A Jakou má vlastně tradici?
Americký svátek?
Přestože u nás je Halloween vnímán jako čistě americký svátek, ve skutečnosti jej v dnešní podobě do Ameriky přinesli Irové. Ti vyřezávali do vydlabané řepy či brambor strašidelné obličeje, které kladli na okenní římsy, aby své domovy ochránili před duchy zemřelých. V kostýmech pak vycházeli za koledou.
Až v Americe byla řepa zaměněna za dýni a stala se ústředním znakem Halloweenu. K rozsvíceným vyřezávaným dýním se váže stará irská pověst o opilci a šprýmaři Jackovi, kterého nechtějí ani v nebi, ani v pekle, a bloudí světem s dýní s uhlíkem uvnitř. Proto jsou i dnes vyřezané dýně se svíčkou uvnitř přezdívány za Jack-o´-lant.
Rozmlouvání s mrtvými
Tradice oslavy Halloweenu neboli předvečeru svátku Všech svatých sahá do dávných předkřesťanských dob, kdy keltští kněží tzv. druidové připravovali obřad, při němž rozmlouvali s mrtvými. Tenkrát jej ještě nazývali Samhain, připadal na 31. října a v podstatě jej považovali za předvečer keltského Nového roku a také začátek zimního období, a tedy času strádání.
Během obřadu také druidové předpovídali, jaký bude následující rok. Zvířecí oběti jim pak u zapáleného ohně pomáhaly vidět cestu ze země do záhrobí. Jejich obřadní kostýmy přitom byly vyrobeny ze zvířecí kůže a jejich mrtvých hlav. Po obřadě si každý ze zúčastněných přenesl oheň ke svému obydlí, aby jim pomohl ochránit jejich domovy.
Znaky Halloweenu
Až po příchodu křesťanství začaly být tyto obřady považovány za pohanské oslavy spjaté s ďáblem a vším zlem. Přestože od té doby uplynulo mnoho času a v oslavě Halloweenu proběhlo mnoho změn, inspirace původním keltským obřadem zůstala.
Původně Keltové skládali oběti, aby uklidnili zlé duchy, dnes putují lidé ve strašidelných kostýmech od jednoho domu k druhému s koledou Trick or treat neboli „Koledu, nebo vám něco provedu“, za což dostávají sladkosti anebo sbírají úpisy.
Dalšími znaky tohoto svátku jsou čarodějky, duchové, černé kočky, oheň, příšery, kostlivci a to vše v barvách černé a oranžové.
Halloween, my a děti
Nás si svátek získal především kvůli maskám a zábavě. Mnoho škarohlídů samozřejmě tvrdí, že je to opět a pouze jen marketingový tah vychytralých obchodníků, možná také, ale skutečnost je stejně jiná. Naše „Dušičky“ jsou skromné, jen zapalujeme krásné svíce na hřbitovech v upomínku našich blízkých, ale Halloween má kostýmy, masky, koledu a především strašidelné dýně.
Pedagogové ve školkách a školách si tento irský svátek oblíbili právě kvůli dýním a dalšímu tvoření, které bude více příznačné a symbolické pro podzimní radovánky. My oslavujeme jen Vánoce a Velikonoce, tedy jaro a zimu, chybělo nám něco, co by nám více zpříjemnilo podzim. A tak si Halloween oblíbily i naše děti. Mohou si doma i ve školách vyrobit strašidelnou dýni a dát si do ní svíčku a vystavit a za okno. Mohou také chodit na maškarní za strašidla a bubáky, je to prostě zábava. Ať již je nám svátek Všech svatých sympatický či nikoliv, již právě kvůli maskám, dýním a kreativnímu tvoření, může být pro nás a naše děti velkým přínosem.