Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Blíží se Vám termín porodu, nebo už máte po termínu, přenášíte a hledáte informace o vyvolání porodu? Jednou z metod vyvolání porodu je Hamiltonův hmat. V tomto článku vám přiblížíme, co si pod pojmem Hamiltonův hmat představit, kdy se nejčastěji používá, jak se provádí a jestli existují i jiné možnosti pro urychlení porodu.
Hamiltonův hmat je lékařský úkon, který provádí lékař v konečném stádiu těhotenství v období od 38 tt až 42 týdne těhotenství pro vyvolání a urychlení porodu. Hamiltonův hmat byl poprvé proveden a popsán skotským lékařem Jamesem Hamiltonem v roce 1810.
V posledních letech se v porodnictví stalo trendem provádět vyvolávané tzv. indukované porody. Indukce porodu je označení pro vyvolání porodu z medicínského důvodu. Jedná se především o rizikové těhotenství s cílem ukončit těhotenství a předejít tím možným komplikacím.
Nejčastější případy, kdy se Hamiltonův hmat používá:
přenášení - těhotenství trvá i po plánovaném termínu porodu
pokud má budoucí maminka vysoký krevní tlak, preeklampsii
v případě těhotenské cukrovky
při předčasném odtoku plodové vody
jiné zdravotní problémy miminka nebo budoucí maminky
Hamiltonův hmat provádí vždy pouze gynekolog při vaginálním vyšetření tak, že vsune prst přímo do pochvy těhotné ženy, do děložního hrdla. Druhou rukou zatlačí na stěnu břišní a krouživým pohybem uvnitř středu čípku odloupne a uvolní vak blan od děložní stěny. Následkem tohoto tlaku by mělo dojít k vyplavení prostaglandinů, což jsou hormony, které mají pozitivní vliv na nastartování porodu. Po samotném zákroku pošle ošetřující lékař těhotnou ženu domů s tím, že se porod může brzy spustit.
Bolestivost tohoto úkonu je velmi individuální. Některé ženy Hamiltonův hmat téměř nezaznamenají, jiné pociťují tento zákrok za velmi bolestivý a nepříjemný, často ho doprovází pocit pálení.
Po samotné zákroku pošle ošetřující lékař těhotnou ženu domů s tím, že se porod může během 48 hodin nastartovat. Pokud zákrok zabere, nastoupí bolesti bříška, které mohou přejít do křížové bolesti. Hamiltonův hmat může být účinný pouze pokud je tělo ženy na porod připravené. Pokud jsou porodní cesta nastávající maminky nepřipravené nebo se provádí před termínem porodu, dojde většinou pouze ke špinění nebo poslíčkům, které k porodu nevedou.
Hamiltonův hmat je možné s odstupem času opakovat. V některých případech se po neúspěšném pokusu přistoupí k jiným metodám pro vyvolávaní porodu, jako např:
zavedení tablety na vyvolání porodu (jedná se o tzv. prostaglandinové tablety)
dirupce plodových obalů nebo-li píchnutí plodové vody
Dvojnásobná maminka Hanka postoupila tento zákrok v obou těhotenství. Při prvním těhotenství to byly ve 40 tt: “Zákrok byl velmi nepříjemný, ale díky němu se porod do druhého dne rozjel a do 22 hodin od zákroku jsem si našeho syna Honzíka už chovala v náruči. V druhém těhotenství mi ani Hamiltonův hmat nezabral, porod se rozjel až týden po zákroku úplně přirozeně :-)”
Maminka Zuzana potvrzuje, že někdy Hamiltonův hmat opravdu nezabere, tento zákrok podstoupila ve 39 týdnu těhotenství: “Nebylo to moc bolestivé, spíše jen nepříjemné. Po zákroku jsem měla asi 2 hodiny slabé poslíčky, ale nic víc. Dcerka se narodila přirozeně o pět dní později.”
Hamiltonův hmat je kontraindikován v některých závažných stavech, např:
při abnormalitách placenty
za předpokladu, že žena nebude rodit vaginálně
placenta praevia nebo-li vcestné lůžko
přítomnost streptokoka skupiny B
V mnoha lékařských studiích je Hamiltonův hmat označován jako šetrný způsob jak urychlit porod. Velkou výhodou je, že při tomto zákroku nejsou podávány rodičce žádné léky, proto se opravdu jedná o šetrnější metodu. Existují ale také případy o zavedení infekce do dělohy a zvýšenému riziku protržení vaku blan při provádění tohoto zákroku.
I přes svou šetrnost, jde o velký zásah do přirozených porodních procesů a v žádném případě by neměl být využíván před termínem porodu.
Rizikem tohoto lékařského úkonu je zavlečení infekce do porodních cest proto by měl být vždy proveden pouze s informovaným souhlasem ženy.
Bohužel zkušenosti některých maminek jsou jiné. Čas od času bývá Hamiltonův hmat proveden během běžného vaginálního vyšetření aniž by o tom žena vůbec věděla. Lékař při kontrole stavu čípku provede Hamiltonův hmat, žena nestihne vůbec reagovat a zjistí to až zpětně, kdy jí to lékař oznámí. Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo v roce 2018 celkem 7 570 rodiček byl Hamiltonův hmat proveden u 41% rodiček bez jejich souhlasu (z celkového počtu provedených Hamiltonů). Kompletní výsledky průzkumu:
Jakým způsobem vám byl proveden Hamiltonův hmat, souhlasila jste s jeho provedením?
Zdroj informací: www.mujporod.eu
Dle informací z Hnutí za aktivní mateřství si ženy stěžují na to, že zdravotníci při porodu velmi spěchají bez ohledu na to, že dítěti i matce se daří dobře a není vůbec žádný důvod k urychlování porodu. Velmi brzy a často zbytečně nabízejí rodičce protržení vaku s plodovou vodou nebo právě Hamiltonův hmat.
Je pouze na Vás jestli se po konzultaci se svojí porodní asistentkou nebo lékařem rozhodnete pro provedení Hamiltonova hmatu, či nikoliv. Nezapomínejte, že vždy musí být Hamiltonův hmat, stejně jako jiné zákroky v těhotenství a při porodu proveden pouze s vaším informovaným písemným souhlasem.
Vyvolávaný nebo-li indukovaný porod se provádí, pokud se objeví zdravotní problémy, které ohrožují dítě nebo matku. Jedná se o umělé vyprovokování děložní činnosti, jejíž účelem je vyvolání kontrakcí a celého porodu. Způsobů pro umělé vyvolání porodu je mnoho, od léků až po právě zmiňovaný Hamiltonův hmat.
Těhotenství trvá přibližně od 38 do 42 týdne těhotenství. Jsou zaznamenány ale také případy, kdy se narodilo zcela zdravé miminko ještě po 44. týdnu těhotenství. Vše je velmi individuální a pokud je maminka i miminko bez zdravotních komplikací není potřeba s porodem spěchat.
Pokud dáváte přednost přirozenému porodu, jste pod dohledem lékaře nebo porodní asistentky a nemáte zdravotní komplikace můžete vyzkoušet šetrnější metody pro urychlení porodu.
Jestli dáváte přednost raději přirozenému porodu, nebude Hamiltonův hmat pro vás tou správnou volbou, jak uspíšit porod. Raději se poohlédnete po alternativních způsobech, jak popohnat porod a začátek porodu necháte spíše na přírodě.
Pohlavní styk - jedná se o zaručenou “babskou radu”, jak si vyvolat porod. Mužské sperma obsahuje prostaglandiny, které napomáhají k přípravě těla na porod.
Jemná masáž bradavek - tato metoda patří k nejúčinějším způsobům, jak vyvolat kontrakce. Díky m
Masáži bradavek se vyplavuje hormon oxytocin, který vyvolává děložní stahy. Masírování se doporučuje od 39. týdne těhotenství.
Fyzická námaha - vytírání a mytí oken, delší procházky vám mohou k porodu pomoci, pozor však ať to nepřeženete.
Teplá koupel - relaxujte v teplé koupeli o teplotě 40 stupňů, spolu s masáží bříška se v těle vše uvolní a třeba i pomůže k rychlejšímu porodu.
Bylinky - připravte si čaj z maliníku, nebo třeba levandulovou koupel. Maliníkový čaj se doporučuje pít 4. - 6. týdnů před porodem.
Masáž hráze - doporučuje se provádět od 35. týdne těhotenství. Masáž hráze se doporučuje pro prokrvení svalstva a je také prevencí nástřihu (epiziotomie) nebo protržení hráze.
Mačkání akupresurních bodů - zastánci akupresury věří, že mačkání akupresurních bodů před porodem podporuje dilataci děložního hrdla a stimuluje kontrakce. Doporučujeme si důkladně prostudovat, jak použít akupresuru k vyvolání porodu.