Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Jde o útvar, který vzniká v průběhu těhotenství. Tím, že utěsní a vyplní kanálek děložního čípku, chrání plod před infekcemi i zraněním. Podobnou ochranu plodu poskytují i plodové obaly. Hlen, kterým je zátka tvořena, je velmi hustý a nachází se v něm mnoho látek s antibakteriálním působením.
Hlenový uzávěr děložního čípku se před porodem uvolní a přes pochvu odejde. Odtok hlenové zátky je zcela bezbolestný. Samotný hlen je vytvářen děložním čípkem. To je ta část hrdla dělohy, která směřuje do pochvy. Děložní čípek před porodem produkci hlenu zvyšuje. Tvorba hlenu není jen záležitostí těhotenství, ovšem mimo tuto dobu je hlenu méně a má jinou hustotu.
Hlen plní svou funkci během menstruačního cyklu, kdy v počátku brání průchodu spermií, poté změní své složení a naopak napomáhá průchodu spermií děložním hrdlem. Prodlužuje také životnost spermií v děloze a zvyšuje imunitu.
Hlen tvořící hlenovou zátku u těhotných žen je lepkavý, průhledný a značně hustý. Může také změnit barvu k růžové, nahnědlé či červené. Před porodem se uvolní hlenová zátka nebo výtok z vagíny.
Jak dlouho odchází hlenová zátka?
To je značně individuální, a objevit se může i hlenová zátka s krví. To není důvodem k znepokojení, při otvírání děložního hrdla se mohou poškodit drobné cévky, které zabarvení způsobí.
Hlenová zátka před porodem odchází buď najednou, nebo po kouscích. Pokud by současně docházelo k silnějšímu krvácení, je vhodné tento stav oznámit lékaři. Větší množství jasně červené nebo tmavé krve v hlenu je důvodem k okamžité návštěvě lékaře.
Jestliže odešla hlenová zátka, neznamená to, že žena bude okamžitě rodit. Znamená to, že se postupně otevírá děložní hrdlo. Odchod hlenové zátky a porod mají společné právě jen to, že se tělo na porod připravuje a děložní hrdlo před porodem povoluje a otvírá se. Hlenová zátka odchází několik dní nebo dokonce týdnů před porodem, některé ženy se zátky zbaví až při samotném porodu.
K odchodu hlenové zátky dochází různým způsobem. Hlen může žena zaznamenat po použití toalety, někdy je součástí vaginálního výtoku a žena si ho ani nemusí všimnout. To se většinou odehrává až v závěru těhotenství. Mnohdy se hlenová zátka uvolní a odejde při předporodním vyšetření vagíny. K odchodu může dojít i při pohlavním styku, kdy se naruší tkáň v okolí čípku dělohy. Projeví se to jako nepatrné krvácení. Pokud hlenová zátka neodejde do porodu, může se uvolnit v průběhu porodu společně s plodovou vodou.
Základní rozdíl mezi hlenem, tvořícím hlenovou zátku, a plodovou vodou je jasný. Plodová voda voní sladce, je tekutá a průhledná, někdy má lehce nazelenalý odstín. Hlenová zátka je konzistentní hlen, který sice může být také tekutý, ale pořád vypadá jako hlen. Pokud žena nepozná, že hlenová zátka odešla, nic to neznamená a není potřeba mít obavy. Mnohá maminka se bojí, že si splete odchod hlenové zátky a odtok plodové vody. Rozdíl není jen ve vzhledu, ale i v množství tekutiny.
Těhotné ženy se někdy ptají, jak poznám, že mi praskla plodová voda? Plodová voda odchází nestále, podobně, jako při pomočení. Je jednoznačným signálem, jak poznat začátek porodu.
Určitě si položíte otázku, co byste měly dělat, když se vám uvolní hlenová zátka, a kdy jet do porodnice. Jestliže nepraskla plodová voda, nedostavily se kontrakce a nekrvácíte, nemusíte dělat nic.
Jak vypadají kontrakce? Jde o stahy, které:
Objevit se mohou i poslíčci v těhotenství, při kterých nejsou stahy pravidelné a nestupňují se. Pokud nepřejdou v silné kontrakce, kdy do porodnice už jet musíte, zůstaňte doma, protože poslíčci přicházejí i tři týdny před začátkem porodu.