Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Virové onemocněné známe pod názvem COVID-19 neboli koronavirus v této době zachvátil úplně celý svět. Velké obavy mají také nastávající maminky, které se bojí o sebe a své nenarození miminko. Jak velké je riziko nákazy a jak může koronavirus ohrozit nenarozené miminko?
Obsah:
Virové onemocnění s názvem COVID-19 je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje koronavir SARS-CoV-2. První zmínky o tomto onemocnění jsou z listopadu minulého roku, kdy se tento vir začal nekontrolovatelně šířit v čínském městě Wu-chan.
Virus se přenáší pomocí kapének při kašli, kýchání, nebo tělesném kontaktu. Inkubační doba je 1-14 dní, nejčastěji se první příznaky této nemoci objevují okolo 5-7 dne od počátku nákazy.
Příznaky koronaviru jsou velmi podobné, jako u běžné chřipky a rozpoznat ho lze pouze pomocí speciálních diagnostických testů.
Jak se koronavirus projevuje?
Koronavir je znám teprve několik měsíců, vědci a odborníci tento vir postupně podrobně zkoumají a nové informace se objevují každým dnem. S těmito novými informace jsou také hlášeny stále větší počty nakažených. Koronavirus v ČR se poprvé objevil dne 1.3., kdy bylo toto virové onemocnění potvrzeno u 3 českých občanů, kteří se vrátili z dovolené v Itálii.
Co tedy o tomto virovém onemocnění vědci doposud zjistili a jaké riziko hrozí těhotným ženám? Tento typ virového onemocnění nejvíce postihuje nejčastěji starší občany, chronicky nemocné a lidé s oslabenou imunitou.
Jsou těhotné ženy více náchylné?Těhotné ženy by ale také měli být opatrnější. Imunitní systém v době těhotenství je slabší, což může znamenat větší náchylnost k různým infekcím. Podle informací, které vědci doposud o koronaviru získali nejsou ale těhotné ženy více na koronavir náchylní. Pokud se prozatím těhotná žena koronavirem nakazila, šlo nejčastěji o lehký průběh onemocnění, podobně, jako u stejně mladých pacientů.
Ovlivňuje koronavirus průběh těhotenství?Těhotné ženy se nemusí obávat, že by jejich případné onemocnění koronavirem ovlivnilo nenarozené miminko. Nejsou prozatím známé žádné přenosy z matky na plod ani větší náchylnost k předčasným či akutním porodům. Zatím nebyly zaznamenány ani žádné komplikace jako např. potrat, změny v růstu plodu nebo vrozené vady v souvislosti s touto nemocí. Těhotným ženám se ale přesto doporučuje dbát zvýšenou pozornost na prevenci, jako je časté a řádné mytí rukou, vyhýbáním nemocným a nošení roušky nebo pokrývky úst a nosu.
Z důvodu možného zavlečení tohoto virového onemocnění do porodnic, rozhodl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch o plošném zákazu přítomnosti tatínků u porodu. Maminky tím přijdou o velkou psychickou podporu, kterou tatínek u porodu pro ně představoval. Některé maminky to naopak vítají, protože ani neplánovali přítomnost budoucího tatínka u porodu a přítomnost každého dalšího v porodnici zvyšuje riziko nákazy těhotné ženy i miminka. Jedná se o dočasné nařízení vlády.
Pokud jste plánovali, že se s vámi bude partner u porodu nepropadejte panice a zkuste se více soustředit sami na sebe. Nemá smysl se zabývat tím, jestli je zákaz tatínků u porodu správný nebo ne, stejně na tom nic nezměníte. Raději si zkuste přečíst další důležité informace o tom, jak probíhá porod, zkuste si sepsat i porodní plán a těšte se na své miminko.
Podle dosavadních průzkumů se koronavir nepřenáší z matky na plod v děloze. K přenosu placentou, v průběhu porodu nebo přenosem přes mateřské mléko prozatím nedošlo. Přítomnost koronaviru nebyla zjištěna ani v plodové vodě ani v mateřském mléku. Pokud už se novorozenec nakazí, je to nejčastěji následným kontaktem nakažené maminky klasickou kapénkovou infekcí, tedy vzduchem nebo dotykem.
Ano, doposud nejsou známé případy přenosu tohoto viru přes mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje kojení i pozitivně testovaným maminkám, samozřejmě při dodržování přísných hygienických opatření.
Mezi tyto opatření patří zejména:
Narodilo se vám nedávno miminko a máte obavu, že by se mohlo onemocněním Covid-19 nakazit? Z dosud zveřejněných epidemiologických dat vyplývá, že kojenci, batolata a děti do věku 14 let jsou nakaženi novým koronavirem velmi vzácně. A pokud touto nemocí dítě onemocní, průběh nemoci je lehký. U velké části dětí probíhá onemocnění zcela bez příznaků. Je potřeba důsledně dodržovat osobní hygienu a vyhýbat se kontaktům jinými osobami. Návštěvy nechejte na později až se situace s koronavirem trochu uklidní a miminko si užívejte doma s partnerem.
Podle informací z ECDC neboli Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí prožívá více než 80% nakažený nemoc pouze s mírnými příznaky, nejčastěji s lehkým kašlem a zvýšenou teplotou. Těžkými příznaky trpí zhruba 14 % nakažených, kterým se špatně dýchá a bývají hospitalizovaní v nemocnicích. Jedná se zejména o seniory, kde je riziko nákazy i úmrtí nejvyšší.
Liší se léčba těhotných žen s koronavirem?Neliší, ověřený a otestovaný lék na koronavirus prozatím neexistuje. Stejně, jako u ostatních se i těhotným ženám doporučuje klid na lůžku, dostatek spánku a tlumení teploty studenými zábaly případně léky, které jsou vhodné i pro těhotné ženy. Vždy svůj zdravotní stav konzultujte se svým ošetřujících lékařem alespoň telefonicky.
Všude z médií se na nás valí informace o koronaviru, neustále se zvyšující počet nemocných a zpřísnění karantény, na psychice lidí to opravdu nepřidá, zvláště když se navíc obáváte o své, ještě nenarozené, miminko. Nejdůležitější prevencí této nemoci je mít dobrý a silný imunitní systém, který strachem a úzkostí vůbec neposílíme.
Jak si těhotenství úžit i v době koronaviru?Přejeme vám hlavně hodně zdraví a pohodové těhotenství.