0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

 • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
 • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
 • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
 • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.

Koronavirus v těhotenství

30. 3. 2020

Virové onemocněné známe pod názvem COVID-19 neboli koronavirus v této době zachvátil úplně celý svět. Velké obavy mají také nastávající maminky, které se bojí o sebe a své nenarození miminko. Jak velké je riziko nákazy a jak může koronavirus ohrozit nenarozené miminko?

Obsah:

Co je to koronavirus

Virové onemocnění s názvem COVID-19 je vysoce infekční onemocnění, které způsobuje koronavir SARS-CoV-2. První zmínky o tomto onemocnění jsou z listopadu minulého roku, kdy se tento vir začal nekontrolovatelně šířit v čínském městě Wu-chan.
Virus se přenáší pomocí kapének při kašli, kýchání, nebo tělesném kontaktu. Inkubační doba je 1-14 dní, nejčastěji se první příznaky této nemoci objevují okolo 5-7 dne od počátku nákazy.

Koronavirus – příznaky

Příznaky koronaviru jsou velmi podobné, jako u běžné chřipky a rozpoznat ho lze pouze pomocí speciálních diagnostických testů.

Jak se koronavirus projevuje?

 • Teplota nad 38 stupňů Celsia.
 • Dušnost – problémy s dýcháním. Nakažený má pocit nedostatku vzduchu, obtížně se mu dýchá a může pociťovat tíhu na prsou.
 • Kašel – nejčastěji suchý a dráždivý kašel.
 • Únava – stejně jako u klasické chřipky by člověk nejraději prospal celý den.
 • Bolest hlavy, krku a celého těla.

Koronavir je znám teprve několik měsíců, vědci a odborníci tento vir postupně podrobně zkoumají a nové informace se objevují každým dnem. S těmito novými informace jsou také hlášeny stále větší počty nakažených. Koronavirus v ČR se poprvé objevil dne 1.3., kdy bylo toto virové onemocnění potvrzeno u 3 českých občanů, kteří se vrátili z dovolené v Itálii.

Koronavirus v těhotenství

Co tedy o tomto virovém onemocnění vědci doposud zjistili a jaké riziko hrozí těhotným ženám? Tento typ virového onemocnění nejvíce postihuje nejčastěji starší občany, chronicky nemocné a lidé s oslabenou imunitou. 

Jsou těhotné ženy více náchylné?

Těhotné ženy by ale také měli být opatrnější. Imunitní systém v době těhotenství je slabší, což může znamenat větší náchylnost k různým infekcím. Podle informací, které vědci doposud o koronaviru získali nejsou ale těhotné ženy více na koronavir náchylní. Pokud se prozatím těhotná žena koronavirem nakazila, šlo nejčastěji o lehký průběh onemocnění, podobně, jako u stejně mladých pacientů.

Ovlivňuje koronavirus průběh těhotenství?

Těhotné ženy se nemusí obávat, že by jejich případné onemocnění koronavirem ovlivnilo nenarozené miminko. Nejsou prozatím známé žádné přenosy z matky na plod ani větší náchylnost k předčasným či akutním porodům. Zatím nebyly zaznamenány ani žádné komplikace jako např. potrat, změny v růstu plodu nebo vrozené vady v souvislosti s touto nemocí. Těhotným ženám se ale přesto doporučuje dbát zvýšenou pozornost na prevenci, jako je časté a řádné mytí rukou, vyhýbáním nemocným a nošení roušky nebo pokrývky úst a nosu.

Z důvodu možného zavlečení tohoto virového onemocnění do porodnic, rozhodl ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch o plošném zákazu přítomnosti tatínků u porodu. Maminky tím přijdou o velkou psychickou podporu, kterou tatínek u porodu pro ně představoval. Některé maminky to naopak vítají, protože ani neplánovali přítomnost budoucího tatínka u porodu a přítomnost každého dalšího v porodnici zvyšuje riziko nákazy těhotné ženy i miminka. Jedná se o dočasné nařízení vlády.

Pokud jste plánovali, že se s vámi bude partner u porodu nepropadejte panice a zkuste se více soustředit sami na sebe. Nemá smysl se zabývat tím, jestli je zákaz tatínků u porodu správný nebo ne, stejně na tom nic nezměníte. Raději si zkuste přečíst další důležité informace o tom, jak probíhá porod, zkuste si sepsat i porodní plán a těšte se na své miminko.

Co dělat, pokud onemocní těhotná žena nemocí COVID-19?

 • Pokud čekáte miminko a bude pociťovat některých z těchto příznaků, nechoďte ke svému lékaři, ani na gynekologii.
 • Kontaktujte svého ošetřujícího lékaře telefonicky nebo se obraťte na bezplatnou linku 1212 a uveďte, že jste těhotná.
 • Pokud se u vás potvrdí onemocnění COVID-19 zavolejte svojí porodní asistentce nebo do porodnice (kde máte v plánu rodit) a upozorněte je, že jste nemocná.
 • V případě dalších dotazů se můžete obrátit na online poradnu lékařů nebo porodních asistentek.
 • Pokud potřebuje nezbytně navštívit svého lékaře nebo se u vás rozběhne porod je důležité také nejdříve kontaktovat porodnici telefonicky. Do porodnice by se měla těhotná žena dostavit se zakrytými ústy rouškou nebo respirátorem a nejlépe vlastním osobním vozem. Při příjezdu do porodnice by měl o karanténě nebo případné nákaze rodičky informovat ihned při příjezdu personál nemocnice doprovod budoucí maminky. 

Přenos viru z matky na dítě

Podle dosavadních průzkumů se koronavir nepřenáší z matky na plod v děloze. K přenosu placentou, v průběhu porodu nebo přenosem přes mateřské mléko prozatím nedošlo. Přítomnost koronaviru nebyla zjištěna ani v plodové vodě ani v mateřském mléku. Pokud už se novorozenec nakazí, je to nejčastěji následným kontaktem nakažené maminky klasickou kapénkovou infekcí, tedy vzduchem nebo dotykem.

Může maminka s onemocněním Covid-19 kojit?

Ano, doposud nejsou známé případy přenosu tohoto viru přes mateřské mléko. Světová zdravotnická organizace WHO doporučuje kojení i pozitivně testovaným maminkám, samozřejmě při dodržování přísných hygienických opatření.

Mezi tyto opatření patří zejména:

 • Používání roušky nebo respirátoru
 • Dbát na důkladnou dezinfekci rukou mýdlem nebo dezinfekčním prostředkem
 • Po odsátí mateřského mléka vše vydezinfikovat.


dětské body

Jak mohu ochránit své zdravé miminko před novým koronavirem?

Narodilo se vám nedávno miminko a máte obavu, že by se mohlo onemocněním Covid-19 nakazit? Z dosud zveřejněných epidemiologických dat vyplývá, že kojenci, batolata a děti do věku 14 let jsou nakaženi novým koronavirem velmi vzácně. A pokud touto nemocí dítě onemocní, průběh nemoci je lehký. U velké části dětí probíhá onemocnění zcela bez příznaků. Je potřeba důsledně dodržovat osobní hygienu a vyhýbat se kontaktům jinými osobami. Návštěvy nechejte na později až se situace s koronavirem trochu uklidní a miminko si užívejte doma s partnerem.

Léčba koronaviru

Podle informací z ECDC neboli Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí prožívá více než 80% nakažený nemoc pouze s mírnými příznaky, nejčastěji s lehkým kašlem a zvýšenou teplotou. Těžkými příznaky trpí zhruba 14 % nakažených, kterým se špatně dýchá a bývají hospitalizovaní v nemocnicích. Jedná se zejména o seniory, kde je riziko nákazy i úmrtí nejvyšší.

Liší se léčba těhotných žen s koronavirem?

Neliší, ověřený a otestovaný lék na koronavirus prozatím neexistuje. Stejně, jako u ostatních se i těhotným ženám doporučuje klid na lůžku, dostatek spánku a tlumení teploty studenými zábaly případně léky, které jsou vhodné i pro těhotné ženy. Vždy svůj zdravotní stav konzultujte se svým ošetřujících lékařem alespoň telefonicky.

Prevence proti koronaviru?

 • Často a důkladně si umývejte ruce, používejte dezinfekci nebo mýdlo.
 • Umyjte si ruce také poté, co si odkašlete nebo se vysmrkáte.
 • Vyhýbejte se kontaktu s jinými lidmi.
 • Nákup si obstarejte mimo nákupní špičku.
 • Omezte cestování veřejnou dopravou.
 • Pokud jste v kontaktu s jinými lidmi např. v obchodě nedotýkejte se svého obličeje, nosu a očí.
 • Po příchodu domů nechejte oblečení vyvětrat, vyčesejte nebo raději si umyjte vlasy a vydezinfikujte ruce, případně věci, které jste měli s sebou – peněženku, mobil, těhotenskou průkazku.
 • Vždy při odchodu z domova noste roušku nebo pokrývku nosu a úst. Chráníte tím nejenom sebe, ale také ostatní.

Jak nepropadat panice a místo toho se soustředit a těšit na miminko?

Všude z médií se na nás valí informace o koronaviru, neustále se zvyšující počet nemocných a zpřísnění karantény, na psychice lidí to opravdu nepřidá, zvláště když se navíc obáváte o své, ještě nenarozené, miminko. Nejdůležitější prevencí této nemoci je mít dobrý a silný imunitní systém, který strachem a úzkostí vůbec neposílíme.

Jak si těhotenství úžit i v době koronaviru?
 • Dopřejte si každodenní pohyb, ať už lehkou procházku na čerstvém vzduchu po lese nebo po parku, kde nikoho nepotkáte. Pokud tuto možnost nemáte, zacvičte si některá cvičení pro těhotné, např. těhotenskou jógu. Je důležité se neustále udržovat v kondici.
 • Udržujte si také psychickou kondici. Zprávy o koronaviru čerpejte pouze z důvěryhodných zdrojů, omezte sledování zpráv a sociálních sítí, místo toho si přečtěte pěknou knížku nebo si večer pusťte relaxační hudbu.
 • Pokud máte přece jenom obavy a jak bude porod v nemocnici v této době probíhat obraťte se na porodnici, kde vám jistě všechny potřebné informace sdělí.
 • Volný čas věnujte na chystání výbavičky pro miminko, dokoupení kojeneckého oblečení, jako jsou dětské bodydupačky nebo hračky pro miminko.
 • 4-6 týdnů před plánovaným porodem si sbalte tašku do porodnice. Poradíme vám co vše sbalit do porodnice.
 • Když se nemůžete vidět s rodinou, využívejte více tel. hovory nebo videohovory a buďte se svojí rodinou nebo kamarády stále v kontaktu.
 • Pokud jste měla začít navštěvovat předporodní kurz, který byl ale z důvodů karantény zrušen, zkuste si najít informace na internetu, oslovte kamarádky a zeptejte se na zkušenosti a rady.
 • Dopřejte si nyní s partnerem více romantických chvil. Období karantény nás drží více doma, tak proč toho nevyužít právě pro romantiku?
 • Povídejte si s miminkem, zpívejte mu. 
 • Nejvíce pomůžete sobě i miminku tím, že budete klidná a budete se zabývat pouze věcmi, které můžete v danou chvíli ovlivnit.
 • Nezapomeňte SPOKOJENÁ MÁMÁ = SPOKOJENÉ MIMINKO.

 Přejeme vám hlavně hodně zdraví a pohodové těhotenství.

 

 

 


Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
Poradíme O miminkách víme všechno
Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
Buďte první, kdo se dozví o našich
novinkách, speciálních akcích a slevách
Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
Platební metody
Platební metody
Dopravci
Česká Pošta Geis