Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Opruzenina začíná svěděním v postiženém místě, kůže zde pálí a červená. Místo je vlhké a v těžších případech mokvá. Kromě třísel, rozkroku, míst pod prsy a v podpaždí se vyskytují opruzeniny na zadku nebo mezi prsty. Vypadá jako zarudlá vyrážka, na jejích okrajích se mohou vyskytnout praskliny. Jinou možností, jak zapařenina vypadá, je mokvající místo nebo puchýře. Opruzeniny může doprovázet také zápach. Tyto potíže postihují především děti, obvyklé jsou opruzeniny u miminek, ale nevyhýbají se ani dospělým. Muži se s tímto problémem setkávají častěji než ženy. Vyšší výskyt opruzenin byl zaznamenán také u těhotných žen.
Ke vzniku opruzenin přispívá mnoho faktorů. Některé z nich můžeme ovlivnit, jiné nikoli. O které hlavní příčiny se jedná?
K opruzeninám dochází nejčastěji v létě, kdy se tvoří velké množství potu.
S opruzeninami se setkala snad každá maminka kojence nebo batolete. Právě u nich bývají příčinou potíží plenky, které pokožku podráždí a často v nich dochází k zapaření. Působí zde hlavně kvasinky a plísně. Opruzeniny u miminka mohou být zapříčiněny přenosem při utírání nebo při oblékání prádla. Nejčastější jsou opruzeniny na zadečku, ale rozšířit se mohou i na další části těla. Pomáhá dodržení správného postupu, jak přebalit miminko, ale hlavně udržování pokožky v čistotě a suchu. Je možné používat také speciální vlhčené ubrousky a v případě potřeby některý dětský krém na opruzeniny.
Opruzeniny u novorozence dokáží pěkně potrápit nejen děťátko, ale i maminku. Co na opruzeniny u miminek platí? Pokud již opruzenina vznikla, je nutné zajistit, aby se postižené místo dále nezapařovalo. Zapařené místo je potřeba očistit, osušit a ideálně nechat na vzduchu dýchat. Dobré je použít mast na opruzeniny nebo pudr. Krém na opruzeniny je k dostání v každé lékárně a výběr je široký. Oblíbená je zinková mast na opruzeniny, Bepanthen, Sudocrem,Imazol či Ondřejova mast na opruzený zadeček a mnoho dalších. Jednoduché použití nabízí i sprej na opruzeniny. V průběhu dvou až tří dní by opruzenina měla začít ustupovat. Pokud by se problémy opakovaly, je nutné uvažovat o změně značky pracího prostředku, plen a dalších možných příčin podráždění.
Opruzeniny u novorozence dokáží pěkně potrápit nejen děťátko, ale i maminku. Co na opruzeniny u miminek platí? Pokud již opruzenina vznikla, je nutné zajistit, aby se postižené místo dále nezapařovalo. Zapařené místo je potřeba očistit, osušit a ideálně nechat na vzduchu dýchat. Dobré je použít krémy a masti na opruzeniny. Krém na opruzeniny je k dostání v každé lékárně a výběr je široký. Oblíbená je zinková mast na opruzeniny, Bepanthen, Sudocrem, Imazol či Ondřejova mast na opruzený zadeček a mnoho dalších. Jednoduché použití nabízí i sprej na opruzeniny. V průběhu dvou až tří dní by opruzenina měla začít ustupovat. Pokud by se problémy opakovaly, je nutné uvažovat o změně značky pracího prostředku, plen a dalších možných příčin podráždění.
V každé lékárně vám jistě poradí, jak se s opruzeninami u miminka vypořádat.
Při domácí léčbě lze využít i osvědčených rad babiček. Ty používaly především bylinky na obklady, dětský zásyp nebo pro nejmenší domácí bylinný krém na opruzeniny pro miminko.
Která bylinka je ta, co pomáhá na opruzeniny? Jde především o měsíček lékařský, řepík lékařský, přesličku, levanduli či šalvěj. Z těch se vyrábí nálev či čaj. Podmínkou je dostatečně dlouhá doba louhování. Pro dospělé je vhodný šalvějový čaj, který pomáhá s nadměrným pocením. Podobné účinky má i levandule.
Pokud se po několika dnech domácího léčení stav postiženého nelepší, nevyhýbejte se návštěvě lékaře, ideálně pediatra nebo dermatologa. Ten provede vyšetření a stěry odešle na mikrobiologické přezkoumání. Podle výsledků pak volí léčbu, nejčastěji je to mastička na opruzeniny s účinky proti bakteriím a plísním. Léčba by měla být účinná do jednoho týdne. Pokud byste situaci podcenili, mohlo by dojít ke komplikacím. Postižení by se rozšířilo na další místa a silná infekce by vyžadovala složitější léčbu, než je dětská mast na opruzeniny.
Poradí vám i v lékárněPokud nebudou opruzeniny příliš vážné, lze zvolit samoléčbu pouze s radou lékárníka. Ten vám doporučí krém proti opruzeninám i další přípravky, jako jsou pudry, zásypy nebo koupele. Rychlou pomocí mohou být i obklady postiženého místa. Obklady lze napouštět výluhem z dubové kůry nebo slabého roztoku hypermanganu. Pokud však nic nepomáhá, zapařená místa rudnou a mokvají a jsou bolestivá, budou jejich pravděpodobnou příčinou bakterie, kvasinky či plísně. Návštěva lékaře specialisty pak bude nutností, vhodná léčba bude nasazena až po provedení stěrů a určení přesného původce.
Trápí vás často opruzeniny? Léčba nebude nutná, když budete dodržovat některá základní pravidla.
Místa, která jsou opruzeninami nejvíc postižená, udržujte v čistotě a suchu tak, aby se nezapařila. Pokud už k zapaření dojde, je nutné místa očistit a osušit – vysprchovat nebo alespoň otřít antibakteriálními ubrousky.
Prádlo musí být prodyšné, ideální kvalitní bavlněné, zvláště u miminek je důležité dbát na kvalitní kojenecké oblečení. V době, kdy je venku horko, je dobrou volbou i volné a pohodlné oblečení i boty.
Vyhýbat se dlouhému sezení na stejném místě, i na výletech dbát na hygienu problémových partií. Po koupeli ošetřovat přesušenou kůži vhodným přípravkem.
Pozor na kosmetiku a prací prostředky – ty by měly být vhodné pro citlivou pleť a ideálně bez parfemace.