Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Čekáte své vytoužené miminko a plánujete, že by partner strávil první dny s miminkem s vámi doma? Nemusí si čerpat dovolenou, ale využít tzv. otcovskou dovolenou. Kdo má na otcovskou dovolenou nárok, jaká je její délka a kde se o ni žádá se dočtete v našem článku.
Od roku 2018 je možné si požádat o otcovskou dovolenou neboli otcovskou poporodní péči nebo někdy také nazývanou zkráceně otcovskou. Všechna tato pojmenování otcovské dovolené znamenají to samé. Jedná se o dávku nemocenského pojištění, která je vyplácena tatínkům novorozeného miminka, který tak může strávit první dny s miminkem i maminkou doma. Otcovská dovolená trvá 7 dní a v průběhu tohoto týdne pobírá maminka dítěte peněžitou pomoc v mateřství a zároveň tatínek otcovskou dovolenou.
Základní podmínkou pro získání otcovské dovolené je účast na nemocenském pojištění v době nástupu na tuto dovolenou. U tatínků, kteří pracují jako osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) je podmínkou účast na dobrovolném nemocenském pojištění minimálně po dobu 3 měsíců bez přerušení bezprostředně před nástupem na otcovskou dovolenou.
Nárok na volno při narození dítěte mají pouze tatínci, kteří jsou zapsaní v rodném listě dítěte. Rodiče miminka nemusí být oddáni.
Veškeré podmínky pro nárok na dávku otcovské poporodní péče stanovuje zákon o nemocenském pojištění č. 187/2006 Sb.
Kromě otců má nárok na volno při narození dítěte také muž nebo žena pečující o dítě do věku 7 let, které převzali dítě do péče místo rodičů, na základě rozhodnutí příslušných orgánů. Například u adopce nebo pěstounské péči.
Nárok na tuto nemocenskou dávku, tedy volno pro otce po porodu nemají studenti ani osoby v evidenci úřadu práce, protože studium ani nezaměstnanost není považováno za dobu pojištění.
Pokud otec dítěte pracuje na Dohodu o provedení práce a jeho měsíční příjem nepřesáhne 10 000Kč a nevzniká mu účast na nemocenském pojištění, nárok na otcovskou dovolenou také nemá.
Otcovská dovolená trvá 1 týden, který ale není možné přerušit ani jinak rozdělit. Na otcovskou dovolenou je potřeba nastoupit do 6. týdnů od narození dítěte, nebo první den od osvojení dítěte. Bez ohledu na to, jestli už je maminka s novorozeným miminkem doma nebo ještě v porodnici.
V období jednoho týdne, kdy otec dítěte pobírá dávku otcovské poporodní péče nesmí pracovat, nebo podnikat.
Pokud se vám narodila dvojčat nebo trojčata, má otec dětí nárok stále pouze na 1 týden otcovské dovolené. Dávka na otcovskou poporodní péči se nevztahuje na počet dětí, ale počet porodů.
TIP: Máte již vše potřebné pro vaše miminko? Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení.
Výše otcovské dovolené pro rok 2020 činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Jedná se o stejnou částku jako u peněžité pomoci v mateřství.
Denní vyměřovací základ se určuje z poslední 12 měsíců před měsícem ve kterém otec nastoupil na otcovskou dovolenou. Průměrný denní příjem se krátí podle tří redukčních hranic.
První je potřeba spočítat si denní vyměřovací základ: Zjednodušeně: hrubý měsíční příjem * 12 měsíců / 365 dny
Redukční hranice pro rok 2020:
Všechny vypočtené hodnoty sečtete a z celkové částky vypočítáte 70 %, což je zákonem stanovená výše otcovské za kalendářní den.
Otcovská poporodní péče se vyřizuje stejně jako mateřská dovolená. K nároku na volno a nemocenskou dávku je potřeba vyplnit a podepsat formulář s názvem Žádost o dávku otcovské poporodní péče (otcovskou), který si můžete osobně vyzvednout na kterékoliv pobočce Okresní správy sociálního zabezpečení.
Formulář s žádostí o otcovskou dovolenou je možné také stáhnout na stránkách České správy sociálního zabezpečení zde.
Pokud je žadatel zaměstnaný, vyplněný formulář o otcovské dovolené předá zaměstnavateli, pokud žadatel o dávku pracuje jako OSVČ předá vyplněný formulář na OSSZ.
Příslušná OSSZ rozhodne o nároku a výši dávky za otcovské. Dávka z otcovské dovolené je vyplácena zpětně. Způsob, jak bude dávka vyplacena, jestli na bankovní účet nebo složenkou, si určí v žádosti žadatel, tedy otec dítěte.
V dubnu 2019 byla schválená nová evropská směrnice o otcovské dovolené, kterou budou muset státy evropské unie implementovat nejpozději do tří let. Otcovská dovolená se bude sjednocovat v rámci celé unie na 10 dní, což pro tatínky žijící v ČR znamená navýšení o další 3 dny.
Kompletní znění směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob, která délku otcovské dovolené upravuje, najdete zde.
Jak to bylo s otcovskou dovolenou v minulých letech?
Podmínky pro uplatnění dávky volna po porodu pro tatínky byla i v roce 2019 stejná jako v roce 2020.
Výše otcovské dovolené v roce 2019 činila také 70% z redukovaného denního vyměřovací základu, pouze redukční hranice byly pro výpočet otcovské, stejně jako u mateřské 2019, byly nižší.
Redukční hranice pro rok 2019: