0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

 • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
 • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
 • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
 • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.

Ovulace a plodné dny

18. 5. 2021

Pokud plánujete miminko jistě vás bude zajímat, kdy máte plodné dny, tedy kdy je největší šance na početí. Poradíme vám, jak se v plodných dnech orientovat a jak je vypočítat.

Plodné dny a ovulace – víte kdy je máte?

Každá žena je jedinečná, a proto není vždy snadné plodné dny vypočítat. Velmi orientačně se uvádí, že při pravidelném cyklu 28 dní dochází k ovulaci 13. až 14. od prvního dne menstruace. Ve dnech kolem ovulace (zhruba 3-5 dní před ovulací a v den ovulace) je nejvyšší šance na otěhotnění, proto jsou tyto dny označovány jako PLODNÉ DNY.

Co je to ovulace?

Při ovulaci se v těle ženy uvolní zralé vajíčko, které začne pomalu sestupovat vejcovodem do dělohy. Během této doby je vajíčko schopné se spojit se spermií. Pokud se se spermii nespojí a nedojde k oplodnění vajíčka, vajíčko zaniká. V průběhu ovulace se uvolňuje většinou jedno vajíčko, výjimečně může dojít k uvolnění více vajíček najednou, poté vznikají vícečetná těhotenství.

Za ovulaci jsou zodpovědné hormony, které působí na vaječníky. Vaječníky poté produkují hormony estrogen a progesteron. K ovulaci dochází zpravidla jenom jednou během menstruačního cyklu.

 • Hladina estrogenu v těle ženy stoupá v první polovině menstruačního cyklu.
 • Estrogen ovlivňuje konzistenci a množství cervikálního hlenu.

Progesteron

 • Je vylučován v druhé polovině menstruačního cyklu.
 • Způsobuje snížení bazální teploty.
 • Připravuje děložní sliznici na oplodněné vajíčko.
 • V případě, že nedojde k oplodnění, hladina progesteronu klesne a dojde k menstruačnímu krvácení.

Luteinizační hormon neboli lutropin

 • Tento hormon se tvoří v mozku a způsobuje uvolnění zralého vajíčka z vaječníku neboli ovulaci. 

Jak dlouho ovulace trvá?

Obecně se uvádí, že samotná ovulace trvá pouze 16 až 30 hodin. Zatímco ovulace je záležitost 1 dne, samotné plodné dny trvají déle. Uvolněné vajíčko, které putuje do dělohy má živostnost jeden den. Ale spermie jsou v těle ženy schopné přežít a oplodnit vajíčko 3-5 dní. Plodné dny tedy začínají 3-5 dní před ovulací a končí zhruba 30 hodin po uvolnění vajíčka.

Kdy je ovulace?

Termín ovulace si můžete vypočítat zcela samy. Výpočet plodných dnů není zcela jednoznačný a vždy záleží na délce cyklu konkrétní ženy. Obecně se uvádí, že k ovulaci dochází přibližně v polovině cyklu.

Jak vypočítat plodné dny si můžeme ukázat na příkladu:     
 • Pokud máte pravidelný 28denní cyklus, budete mít ovulaci pravděpodobně mezi 12-16 dnem cyklu. Pro výpočet ovulace můžete využít ovulační kalkulačku nebo ovulační kalendář. Stačí zadat délku cyklu a ovulační kalkulačka online vám spočítá předpokládaný termín ovulace. Ovulační kalkulačku najdete např. zde. Jedná se ale spíše o orientační metodu výpočtu. Blížící se plodné dny je možné sledovat také pomocí mnoha příznaků a projevů, které může žena na svém těle pozorovat.

Příznaky a projevy ovulace

Jak můžete své plodné dny a ovulaci poznat? Ovulačních příznaků mohou ženy pociťovat mnoho, ale naopak jsou i ženy, které ovulaci a plodné dny nepociťují vůbec.

8 nejčastějších příznaků plodných dnů:

 1. Vyšší bazální teplota – pokud si během cyklu žena sleduje bazální teplotu, tak v době ovulace zaznamená zvýšení této teploty. Bazální teplota se měří vždy co nejdříve po probuzení. V období před ovulací se bazální teplota pohybuje v rozmezí 36,3 až 36,7 ⁰C. Těsně před ovulací se teplota zvýší až na 37⁰C a zůstává zvýšená do ovulace. Po skončení plodných dnů bazální teplota opět klesá. Pokud i v období menstruace je vaše bazální teplota stále zvýšená může se jednat o první příznaky těhotenství, tedy čas udělat si těhotenský test.
 2. Výrazné zlepšení čichu – při ovulaci má většina žen citlivější vnímání vůní a pachů.
 3. Změna ve složení slin – tuto změnu pocítí zejména ženy, které sledují ovulaci pomocí slinných ovulačních testů. Tyto ovulační testy sledují hladinu luteinizačního hormonu (známý pod zkratkou LH). Hladina tohoto hormonu je nejvyšší v průběhu 12-36 hodin před ovulací.
 4. Zvýšení atraktivnosti – mnohé studie ukazují, že jsou ženy v období ovulace pro muže mnohem přitažlivější. Samotné ženy potvrzují, že se v tomto období cítí mnohem krásnější a atraktivnější.
 5. Zvýšená citlivost těla – v období ovulace produkuje tělo mnohem více hormonů. Některé ženy mohou pociťovat bolest v podbřišku, větší citlivost bradavek a bolest prsou po ovulaci.
 6. Změny na děložním čípku – po dobu ovulace je děložní čípek krátký a měkký. V období neplodných dní je naopak děložní čípek uzavřený a tuhý.
 7. Zvýšená sexuální touha – mnoho žen uvádí, že v průběhu ovulace mají větší sexuální apetit.
 8. Změna v konzistenci cervikálního hlenu – v průběhu měsíčního cyklu se u ženy mění také konzistence a barva cervikálního hlenu (hlenu děložního krčku). Tyto změny jsou ovlivněny pohlavními hormony estrogenem a progesteronem. Funkcí tohoto hlenu je poskytovat spermiím ideální prostředí a snadnější přístup k vajíčku. V období plodných dnů bývá hlen průhledný a řidší, aby měla spermie snadnější cestu. Po skončení ovulačních dní se změní barva hlenu na bílou a hlen také zhoustne. Ve výjimečných případech se může hlen zbarvit do červena nebo může žena slabě krvácet. Pokud zjistíte, že čípek již měkne a posunuje se více nahoru, je zřejmé, že se blíží plodné dny. Pokud plánujete miminko, nebo se naopak chráníte přirozenou antikoncepční metodou, zvýšená tvorba cervikálního hlenu patří mezi hlavní příznak plodných dnů


  Tip: Způsobů, jak oznámit partnerovi, že čekáte miminko je mnoho. Kupte dětské body nebo dupačky neutrální barvy, přibalte k tomu těhotenský test a zabalte to jako dárek. Váš partner bude jistě zářit štěstím :-)


  Kojenecké body

  Termín ovulace je možné zjistit také pomocí Billingsovy ovulační metody neboli hlenové metody, která umožňuje určit plodné a neplodné dny na základě hustoty a struktury cervikálního hlenu. Sledují se tzv. suché a mokré dny, které vám pomohou poznat ovulační cyklus ženy. 

  Fáze děložního hlenu:

  • Neplodný hlen – po menstruaci je cervikální hlen lepivý a hustý, čímž zabraňuje spermiím v oplodnění vajíčka.
  • Mírně plodný hlen – hlen je stále hustý, ale již není lepivý spíše krémový, v této fázi také nemají spermie šanci vajíčko oplodnit.
  • Plodný hlen – hlen je kluzký a vodnatý. Tělo ženy se připravuje na ovulaci. Tento hlen může připomínat moč. V této fázi již může dojít k oplodnění.
  • Vysoce plodný den – hlen má konzistenci vaječného bílku. V tomto období je žena nejvíce plodná, protože spermie má volnou cestu k vajíčku.
  • Neplodný hlen – 3-5 dní po ovulaci přichází opět neplodný hlen
  • Těhotenský hlen – hlen je hustý a bílý a nepřichází menstruace. Je čas na těhotenský test.

  Bolestivá ovulace

  Bolest při ovulaci může způsobovat dozrávání vajíček nebo samotné uvolnění vajíčka. Bolest obvykle velmi rychle vymizí (do několika hodin). Bolest v podbřišku může připomínat menstruační bolesti.

  Krvácení při ovulaci

  V průběhu plodných dnů dochází k hormonálním změnám, což může způsobit ovulační krvácení. Krvácení trvá přibližně 1-3 dny a může být doprovázeno bolestmi břicha.

  Ovulace a její poruchy

  Poruchy ovulace bývají často klasifikovány jako poruchy menstruace, mezi tyto poruchy patří anovulace a oligoovulace.

  • Anovulace – se stoupající věkem se mohou ženy setkat s tzv. anovulací, kdy nedojde k dozrání a uvolnění vajíčka. Anovulace se projevuje nepravidelnou menstruací. Plodné dny může ovlivnit také stres, napětí, léky, alkohol, drogy nebo zdravotní problémy.
  • Oligoovulace – je nepravidelná nebo vzácná ovulace, jedná se cykly delší než 36 dnů nebo když je cyklů méně než 8 za rok.

  Vyvolání ovulace – v případě, že u ženy nedochází k ovulaci může po konzultaci s lékařem začít s užíváním léků na podporu vyvolání ovulace.

  Hračky

  Ovulační testy

  Plodné dny se zjišťují pomocí ovulačních testů a fungují na podobném principu jako těhotenské testy. Velká výhoda ovulačních testů je, že upozorňují na ovulaci s předstihem 12-36 hodin.

  Ovulační testy z moči – tyto ovulační testy zjišťují případnou ovulaci pomocí luteinizačního hormonu, který se vylučuje do krve a poté se objeví i v moči. Pokud dojde ke zvýšení tohoto hormonu (zhruba 1-2 dny před ovulací), ovulační test to zaznamená a je tedy ideální čas pro početí miminka. Testovat je možné v průběhu celého dne. Testovací papírek se na několik vteřin ponoří do moči a poté se vyhodnotí pozitivní nebo negativní výsledek testu. Pozitivní výsledek poukazuje na období ovulace.

  Ovulační testy ze slin – tester na zjištění ovulace má tvar rtěnky a zkoumá strukturu slin. Struktura slin se v období ovulace mění, což zaznamenají právě tyto testy. Cena tohoto testu je, v porovnání s testem pomocí moči, mnohem vyšší.

  Zajímavosti o plodných dnech a ovulaci

  • Ovulace se v životě ženy opakuje zhruba pouze 400krát.
  • Vaječníky malé dívky obsahují zhruba 400 000 vajíček, dozrává jich pouze 400–450. Zbývající vajíčka zaniknou ještě před dosažením zralosti.
  • Vajíčko bývá oplodněno pouze jednou spermií. Spermie dokáže v tele ženy přežít 3-5 dní.
  • K ovulaci většinou dochází pouze jednou v průběhu jednoho cyklu. Výjimečně může dojít k tzv. vícečetné ovulaci.
  • Otěhotnění mimo ovulaci není možné, pokud přece jenom máte pocit, že jste otěhotněla mimo ovulaci, zřejmě jste své plodné sny spočítala chybně.
  • Zralé a uvolněné vajíčko je schopné oplodnění jenom 12 až 24 hodin po jeho uvolnění, tedy po ovulaci.


  Tip: Podívejte se na velký výběr oblečení pro miminka, u nás si určitě vyberete.


   Přečtěte si také další články o těhotenství:      

  Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
  Poradíme O miminkách víme všechno
  Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
  Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
  Buďte první, kdo se dozví o našich
  novinkách, speciálních akcích a slevách
  Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
  Platební metody
  Platební metody
  Dopravci
  Česká Pošta Geis