Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Plaváním kojenců a batolat se rozumí činnost dětí ve věku od narození do asi tří let. Skutečná výuka plaveckých stylů (prsa, kraul) může být u většiny dětí prováděna až po čtvrtém roce, kdy je dítě schopno rozumově přijmout koordinaci pohybu nohou a rukou. Do té doby jde především o získání základních návyků dítěte na vodu. Děti jsou schopny se plně adaptovat na vodní prostředí, naučit se orientovat pod vodou a zvládnout základní prvky plavecké lokomoce (splývání, odraz, skok).
S miminkem můžeme začít „plavat" hned po zahojení pupíku. V tomto období ale určitě v domácím prostředí a pod dohledem odborně proškolené instruktorky. Ta rodičům ukáže, co dělat s miminkem ve vodě, a poradí jim i v dalších oblastech spojených s vývojem dítěte. Do klubu, který tuto aktivitu nabízí, je možné, pokud k tomu má vhodné zázemí, začít chodit od ukončeného druhého měsíce dítěte.
Plavání kojenců v bazénu
K plavání je nutné zvolit bazén, který splňuje hygienické podmínky. V bazénech určených pro plavaní s kojenci se dodržují striktně hygienické zásady. Teplota vody bývá přizpůsobena kojencům a pohybuje se v rozmezí od 27 od 32 °C, teplota vzduchu je kolem 34 °C. Kurzy zajišťují veškerý komfort pro miminka i jejich maminky a tatínky. Jsou tam k dispozici přebalovací pulty a různé hračky pro kojence, batolata i větší děti. Některá zařízení jsou i s obsluhou a příjemným posezením, kde si maminky a tatínkové mohou dát nějaké občerstvení a mohou tam v klidu nakrmit svá děťátka. Mají možnost si tam popovídat s jinými maminkami a tatínky a děti si spolu mohou pohrát. Lekce plavání trvá většinou 30 až 45 minut, což bývá pro děti dostačující. Kurzy plavání s miminky v bazénech se většinou pořádají od šestého měsíce děťátka.
Kojenec má do třetího měsíce reflex zatajení dechu. Po kontaktu s vodou tedy reflexně krátce zatají dech. Nedoporučuje se to však zkoušet bez dohledu odborně zaškoleného instruktora! Reflex okolo třetího měsíce mizí. Později se to děti musí postupně znovu naučit.
Výhody plavání kojenců:
Nevýhody a rizika:
Před zapsáním a platbou se dobře seznamte s průběhem, délkou a cenou kurzu. Pozornost věnujte také storno podmínkám a podmínkám náhrad v případě onemocnění dítěte. Vše by mělo být dáno písemně. Dobrou vizitkou klubu je možnost zúčastnit se ukázkové lekce, která Vám umožní se lépe rozhodnout.
Před samotným kurzem by měla být „informační" hodina, kde se přesně dozvíte, co se od Vás a maminka bude očekávat, jak budou probíhat samotné hodiny. Jak se chovat před i po plavání.
Před vstupem do bazénu je nutné miminko i sebe důkladně osprchovat. Miminku dáme speciální plavací plenku určenou do bazénu, aby nedošlo k úniku moči nebo stolice. Existují i speciální plavky pro takto malé děti.
Lekce jsou provázené básničkami, písničkami a říkankami. Někdy se stává, že je miminko ze začátku trošku ubrečené, ale většinou to dlouho netrvá. Pokud má dítě rádo vodu, plavání si zamiluje.
Plavat se miminko samozřejmě nenaučí hned. Na kurzech se děťátko postpně učí různé polohy. Maminka děťátku otírá obličej mokrou rukou, posléze se začíná děťátku obličej polévat. To vše za doprovodu určitého signálu (tedy varování, že bude miminko polito). Zpravidla se používá jméno miminka, ale takové, kterým ho běžně neoslovujeme. Poté následuje polití, u pokročilejších plaváčků ponor nebo potopení. Teprve až později se miminka potápějí Vše se dělá opatrně a v klidu, aby se miminko nezačalo bát a bylo na ponor připraveno. Ze začátku je nutno dělat vše pod dozorem zkušené instruktorky či instruktora.
U dětí, které plavou pravidelně jsou brzy vidět výsledky.
Po skončení plavání by mělo být děťátko s rodičem v adaptační místnosti nebo nějaké herně minimálně 30 minut, a to i teplém letním počasí. Je to určitě i vhodná doba na odpočinek či nějakou svačinku. Po plavání bývá velký hlad.