0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

 • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
 • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
 • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
 • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.

Porod – vše, co potřebujete vědět

19. 2. 2020
Porod je zcela výjimečným zážitkem v životě ženy. Aby se jednalo o událost, kterou budoucí maminka prožije bez obav a na kterou bude ona sama i její okolí později vzpomínat v dobrém, je potřeba mít dostatek informací.

Strach z porodu je zbytečný, když žena ví, co ji čeká a co vše může nastat. Seznamte se proto s výpočty termínu porodu, sestavením porodního plánu, příznaky příchodu porodu, průběhem a typy porodu, možnými komplikacemi jako je vysoký tlak v těhotenství a získejte odpovědi na všechny otázky, které vás trápí. Většinu odpovědí najdete na následujících řádcích.

Obsah:

Termín porodu

Rádi byste znali co nejpřesnější datum, kdy vaše maličké přijde na svět? Žádný výpočet termínu porodu není naprosto přesný, záleží na mnoha okolnostech. Stanovení data porodu je důležité i pro posouzení toho, jestli se plod v děloze matky správně vyvíjí a roste. Jak se tedy termín porodu určuje?

Podle data početí

V ideálním případě zná žena datum početí. To se však stává jen v málo případech. Je-li datum početí jasné, stačí připočítat 267 dní – toto datum pak bude termínem porodu. S tímto termínem pak mohou pracovat lékaři a počítat také budoucí rodiče, například až budou sestavovat porodní plán.

Počítání od poslední menstruace

U mnoha žen není jiný záchytný bod pro výpočet data porodu, než první den poslední menstruace. K tomuto datu se pak přičítá 40 týdnů, tedy 288 dní. Vzhledem k nepravidelné menstruaci nebývá tento výpočet příliš přesný a je ho potřeba doplnit dalšími typy vyšetření.
Pokud se kombinuje s vyšetřením ultrazvukem, lze se na takto získané datum spoléhat. Postupuje se podle rozdílu mezi termínem poslední menstruace a výsledkem ultrazvuku. Je-li rozdíl menší než 7 dní, řídí se termín poslední menstruací. Při větších rozdílech se datum upraví po ultrazvuku.

Napoví i první pohyby děťátka

Termín porodu se určuje i podle pohybů miminka. Když se mamince podaří zachytit první pohyby, lze termín správně spočítat – první pohyby přicházejí obvykle v 20. týdnu gravidity, u druhorodiček a vícerodiček o 14 dní dříve. I tento odhad lze zpřesnit pomocí ultrazvuku. Vyšetření se provádí od 8. do 18. týdne těhotenství, nejpřesnější je mezi 11. a 13. týdnem. Porod pak proběhne mezi 38. až 40. týdnem těhotenství, pokud by se termín protahoval, šlo by o přenášení, kdy se po dvou dalších týdnech porod vyvolává.

Sestavte si porodní plán

Po stanovení termínu porodu je čas začít pracovat na porodním plánu. Jedná se o dokument, který si budoucí maminka sestavuje ve spolupráci s lékařem a lékaři i personál nemocnice by se měli jejím přáním řídit. Jde o určité body, u kterých si žena přeje, aby byly během porodu dodrženy. Nejedná se o zcela běžnou záležitost ve všech nemocnicích, proto je dobré porodní plán předem prokonzultovat. Pokud by během porodu došlo ke komplikacím, nemusí se lékaři plánem řídit.

Před porodem si také promyslete, jestli bude váš partner čerpat otcovskou dovolenou, a zjistěte si jaká výše mateřské vás čeká. 

Příznaky porodu

Budoucí maminky mohou již nějakou dobu před porodem pociťovat slabé kontrakce, kterým se říká také poslíčci. Žena se může cítit příliš plná a oteklá a z prsou jí začíná vytékat mlezivo. Odchází i hlenová zátka, což však ještě neznamená, že porod začíná. Odteče-li plodová voda, je čas vyrazit do porodnice. Jak poznáte, že porod přichází? Mezi hlavní příznaky blížícího se porodu patří:

Poslíčci  

Poslíčci před porodem jsou nepravidelné stahy připomínající kontrakce před porodem. Mohou se objevit dva až tři týdny před očekávaným termínem porodu a trvat kratší i delší dobu. Tělo tak dává najevo, že se na porod připravuje. Říká se jim také Braxton – Hicksovy kontrakce. Nebývají bolestivé, ale ženy se často vyděsí a jedou do porodnice zbytečněJak poznat porod a jeho skutečný začátek a odlišit ho od poslíčků? Dobré je zkusit se odreagovat a během nějaké méně náročné činnosti, nejlépe ve vaně, buď stahy ustanou, nebo se naopak zesílí. Pak už je cesta do porodnice na místě.

Hlenová zátka

Hlenová zátka je vrstva hustého hlenu, která uzavírá děložní čípek a chrání děťátko před bakteriemi a infekcí. Těsně před porodem hlenová zátka odchází, jde o hlenovitou látku nažloutlé, bílé nebo narůžovělé barvy s trochou krve. Může odejít jako jeden kus nebo po částech. Jejím odchodem se otevře krček dělohy, ale to ještě neznamená, že porod začíná – zátka někdy odchází i více dnů před porodem.

Odtok plodové vody

Po prasknutí blan vaku začne z dělohy odtékat plodová voda. Většinou se tak děje až při samotném porodu, ale někdy odteče voda ještě před samotným porodem. Voda může odejít náhle a rychle nebo odtéká pomalu a postupně. Plodová voda nemá barvu ani nezapáchá, může se v ní vyskytnout trochu krve, což je normální, pokud se už otevírají porodní cesty. Při odtoku plodové vody je nutný odvoz do nemocnice.

Další známky blížícího se porodu 

Každá těhotná žena by měla vědět, jak se připravit a jak zvládnout porod. K přípravě patří i péče o celé tělo a prsa. Je nutné smířit se s nárůstem objemu těla, navíc těsně před porodem dochází k otokům a pocitům přeplněnosti. Tělo se tak připravuje na ztrátu krve při porodu a zvyšuje celkový objem krve. Prsa jsou plná a napjatá, začíná z nich vytékat hustá a nažloutlá tekutina – kolostrum čili mlezivo, které bude první potravou miminka.

V období 4-6 týdnů před plánovaným termínem porodu se doporučuje nabalit tašku do porodnice

Jak dlouho trvá porod?

Každý porod i jeho průběh jsou jiné. Dá se říci, že delší porod může očekávat prvorodička, další následné porody pak přicházejí a probíhají rychleji.
Tělo se připravuje již v průběhu těhotenství, probíhají hormonální změny a připravují se porodní cesty, aby plod bez větších problémů vyšel den. Samotná délka porodu je ovlivněna více skutečnostmi.
Porod probíhá ve třech dobách, první doba by neměla být delší než 12 hodin, druhá doba, kdy se plod vypuzuje z dělohy, by měla trvat přibližně jednu hodinu, třetí doba porodní s porozením placenty trvá také přibližně hodinu.


  Tip: Máte již vše potřebné pro vaše miminko? Z oblečení budete potřebovat zejména dětské body a dupačky. Roztomile vypadají na miminku také vtipná bodyčka, která dokoužou opravdu pobavit. 

   

  První doba porodní

  Označení první porodní doby je doba otevírací. Mohou ji ohlašovat poslíčci, první kontrakce, které upozorňují na začátek porodu. Tělo maminky se intenzivně připravuje na přicházející zátěž.
  Probíhají pravidelné stahy dělohy, upravuje se děložní hrdlo prodlužováním a zkracováním, až se otevře na 10 cm, aby jím mohla projít hlavička děťátka. Tato fáze zahajuje celý průběh porodu a je nejdelší. Kontrakce bývají tlačivé až bolestivé, bolest se objevuje hlavně v podbřišku nebo v kříži.
  Pokud již odteče plodová voda nebo se kontrakce vyskytují pravidelně po 5 – 10 minutách, měla by být rodička přijata do porodnice. Stahy trvají kolem 20 vteřin a postupně se prodlužují. Bývají bolestivé, hlavička dítě sestupuje a svalstvo i děloha se přizpůsobují. Úlevu přináší pohyb a správné dýchání, popřípadě podané léky k utlumení bolesti, např. epidurál.

  Druhá doba porodní

  Tato doba bývá označována jako vypuzovací fáze porodu.
  Budoucí maminka má větší porodní bolesti, děložní stahy jsou silné, dlouhé a opakují se stále častěji. V této době se rodička většinou přesouvá na porodní sál. Zde se uloží na lůžko na záda a doširoka rozevře nohy.
  Existují i jiné polohy při porodu, které by mnohé ženy uvítaly více než polohu klasickou, v některých porodnicích má rodička možnost volby.
  Plod postupně sestupuje z dělohy pochvou až na pánevní dno, odkud ho žena pomocí břišního lisu tlačí ven.  I zde je potřeba správně dýchat, nejdříve povrchně, při tlačení zhluboka. Nejbolestivějšími momentem je porod hlavičky a ramínek dítěte, někdy se nastřihuje hráz mezi konečníkem a pochvou, aby nedošlo k násilnému k protržení. Zbývající část tělíčka už pak vyjde z těla bez problémů.

  Třetí doba porodní

  Poté, co je dítě na světě, začíná třetí doba porodní. Děloha se již trochu zotavila a mohou tak začít slabší kontrakce, které přispějí k odloučení placenty z dělohy. Po odloučení nastane porod placenty. Stahy dále pokračují, uzavírají se cévy a děloha se stahuje.

  Porod placenty již není bolestivý
  . Lékaři však musí provést důkladnou kontrolu, aby v děloze nezůstaly nějaké zbytky. Kontrolují se také porodní cesty a ošetřují se případná poranění. Maminka musí ještě nějakou dobu zůstat na sále a pod dohledem asistentky, aby se předešlo případným komplikacím. Již na porodním může dojít k bondingu, kdy si žena přímo na porodním sále může přivinout miminko a strávit s ním první čas. Později je žena převezena na poporodní pokoj.

  Jak vyvolat porod?

  Někdy lékaři musí rozhodnout o vyvolání porodu. Umělé vyvolání porodu je nutné tam, kde by prosloužením mohlo dojít k takovým komplikacím, které by ohrozily matku nebo dítě. K takovým hrozbám patří vysoký krevní tlak neboli preeklampsie, cukrovka, zpomalený růst plodu a další hrozby. Pro urychlení porodu často lékaři provádí také tzv. Hamiltonův hmat.
  Klasickou metodou, jak urychlit porod, je podání takových léků, které uvedou dělohu do činnosti. Jindy lékař natrhne blány vaku a plodová voda odteče. Děložní stahy pak nastoupí samy.

  Budoucí maminky se někdy vyvolání porodu obávají, a proto hledají babské rady na vyvolání porodu.
  K těm patří například:
  • Masáž bradavek, která uvolní hormon zodpovědný za děložní stahy.

  • Zvýšení fyzické námahy, ne však zvedání břemen.

  • Pomáhají i směsi bylinek, popřípadě čaj z maliníku.  Je nutné dodržet doporučené dávkování.

  • Dobrou volbou bývá i horká koupel nebo sprchování bříška.

  • Masáž v oblasti hráze je doporučována i jako alternativa nastřižení hráze.

  Pokud metody nejsou účinné, je nutné poslechnout pokynů lékaře a nechat porod vyvolat uměle.

   


  Typy porodů

  Každá budoucí maminka by se měla seznámit s různými možnostmi a typy porodů. Některé z nich i mohou těhotné ženy zvolit, některé je nutno provést pro zajištění bezpečí maminky i dítěte. Jaké typy porodů jsou nejčastější?

  Předčasný porod

  Jako předčasný porod se označuje takový porod, který se odehrává před 37. týdnem těhotenství a dítě má porodní váhu nižší než 2500 g. Předčasných porodů je poměrně dost, jedná se o 7 – 11 % porodů.
  Předčasně narozené dětí mají více zdravotních komplikací, protože neměly dostatek času na vývoj v děloze.
  Příznaky předčasného porodu jsou prasklá plodová voda, kontrakce a částečně otevřené porodní cesty. Přestože ještě nenastal termín porodu, je potřeba vyrazit na cestu do nemocnice. Předčasný porod bývá velmi častý při porodu dvojčat.

  Překotný porod

  Překotný porod je pojmenování pro porod, který probíhá samovolně a velice rychle. Mezi prasknutím vody a příchodem miminka neuplynou celé hodiny, ale pouze desítky minut. Příčinou je nadměrná činnost dělohy.
  V takovém případě se dítě může narodit již cestou do porodnice nebo se dokonce narodí doma. Je potřeba okamžitě zavolat záchranáře, asistenční služba po celou dobu maminku navádí. V každém případě musí dítě i maminka do nemocnice, aby byla provedena patřičná vyšetření.

  Vyvolávaný porod

  Vyvolání porodu je umělé vyvolání děložní činnosti tak, aby mohl proběhnout porod.
  Důvodem pro vyvolání porodu je:

  • odchod plodové vody bez nástupu kontrakcí

  • přenášení

  • velká váha dítěte

  • těhotenská cukrovka

  • onemocnění ledvin u matky

  • rizikový stav matky nebo dítěte

  Vše probíhá v rámci hospitalizace. Podává se prostaglandin, aby děložní hrdlo dozrálo, a poté oxytocin, který vyvolá kontrakce. Jestliže se nepodaří porod rozběhnout, provádí se císařský řez.

  Klešťový porod

  Klešťový porod je standardní porodnický postup, při kterém se používají porodnické kleště, aby se děťátko v pořádku a rychle dostalo na svět.
  Kleště lze použít pouze tehdy, je-li vak blan prasklý, v pánvi je dostatečný prostor, dítě je živé, měkké porodní cesty jsou volné a hlavička dítěte dostatečně sestoupená a fixovaná.
  K tomuto typu porodu se přistupuje v případě silného krvácení, oslabené činnosti dělohy, když matka nemůže použít břišní lis, nebo při nedostatku kyslíku pro miminko.

  Porod do vody

  Jedná se o jeden z přirozenýchdruhů porodů. Nevyužívá se však příliš často, ale nedoporučuje se provádět doma. Měl by probíhat pod dohledem lékaře, není však možný v každé porodnici, proto je potřeba zjistit si, zda je porod do vody ve vaší nemocnici realizovatelný.
  Na vodu se využívá větší vana nebo speciální bazének, voda by měla být jen o trochu teplejší než tělo maminky. Ve vodě tráví maminka pouze druhou dobu porodní, porod placenty probíhá již mimo vodní lázeň.

  Porod koncem pánevním

  Naprostá většina dětí se narodí hlavičkou dopředu. Necelých 5% děťátek však přichází na svět zadečkem nebo nožkami napřed. To se označuje jako poloha koncem pánevním.
  Porod je pak těžší a může být pro miminko rizikový. Může sice proběhnout i přirozenou cestou, ale často se zde volí císařský řez, aby se případné komplikace minimalizovaly.

  Domácí porod

  Domácí porod je typ porodu, který v současné době není příliš doporučován. Může být i rizikový, a dokonce se uvažuje o jeho zákazu.
  Je pro ženu pohodlnější variantou, ale v případě komplikací hrozí nebezpečí budoucí mamince i děťátku.
  Pokud má žena normální průběh těhotenství, může rodit doma s porodní asistentkou, porod doma však musí sama zafinancovat. Jinou možností je porod s asistentkou v porodnici.

  Porod císařským řezem

  Císařský řez, obvykle nazývaný císař, je druh operačního zákroku, který nahradí přirozený porod.

  Nejčastěji se provádí v těchto případech:

  • Plod je příliš velký a maminka má užší pánev.

  • Miminko má příčnou polohu.

  • Placenta nefunguje tak jak má.

  • Díky stlačenému pupečníku by mohlo pro přirozeném porodu dojít k masivnímu krvácení.

  • Onemocnění budoucí maminky, které by mělo vliv na zdraví nebo životě maminky i miminka.

  Rizika se mohou i kombinovat, pokud jsou známé předem, provádí se plánovaný císařský řez. Vše probíhá pod celkovou nebo lokální anestézií.

  Lotosový porod

  Lotosový porod uvítají maminky, které dávají přednost přirozeným fyziologickým postupům. Je založen na tom, že se po porodu neodstřihne pupečník a dítě zůstane spojeno s placentou, dokud se ta neoddělí sama. Tím se do organizmu dítěte dostanou hormony i látky imunitního systému, takže dítě by mělo být silnější.
  Není mu také způsobeno větší trauma, protože pro dítě je placenta součástí těla. Do doby, než se placenta oddělí, umisťuje se do roušek, aby měla přístup vzduchu, případně se dá konzervovat. Odloučit by se měla nejpozději do 9 dnů od porodu.

  Hypnoporod

  Hypnoporod je často nazývaný také bezbolestným porodem bez stresu pro maminku i dítě.
  Jde o metodu, která celý porod rodičce usnadní a zmírní její bolesti použitím hypnózy. Základem je odstranění strachu z bolesti a přijetí porodního procesu jako pozitivního děje. Nepříjemné děje se tak izolují a pozornost je soustředěna na jiný, příjemný prožitek.

  Pro hypnoporod je nutné absolvovat předporodní kurz a využít pomoci odborníka. Některé rodičky zkoušejí i autohypnózu. Tento způsob zmírnění bolestí působí na cca jednu čtvrtinu budoucích maminek.
  Všechny porodnice však hypnoporod neumožňují, je nutné informovat se předem.

  Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
  Poradíme O miminkách víme všechno
  Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
  Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
  Buďte první, kdo se dozví o našich
  novinkách, speciálních akcích a slevách
  Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
  Platební metody
  Platební metody
  Dopravci
  Česká Pošta Geis