Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Potničky jsou druh vyrážky, která není infekční, ale dokáže postiženého dosti potrápit. Stačí více vrstev oblečení, než je potřeba, delší projížďka v autě bez klimatizace za horkého počasí, špatně vysušená pokožka po mytí či koupeli, nedostatky v hygieně, a na těle citlivějších osob se začnou objevovat malé puchýřky plné tekutiny. Tato vyrážka se postupně slévá do větších červených map. Postiženy jsou především menší děti. Vyrážka u kojence je sice neinfekční, ale dokáže potrápit. Potničky u novorozence probíhají tak, že puchýřky postupně praskají, zaschnou a oloupou se. Když však dítě nevydrží svědění a vyrážku rozškrábe, zanese do puchýřků infekci a zhnisaná tekutina způsobí zarudnutí pokožky. Takto může vzniknout ekzém u kojenců.
Když pokožka dítě nebo dospělého nemůže dostatečně dýchat, mohou se v podpaždí, na krku pod koleny nebo v tříslech a dalších kožních záhybech objevit červené puchýřky. Nejčastější jsou tyto potničky u dětí. Skoro jistě se s nimi setkáte u novorozenců, kteří většinu dne proleží ve vrstvě kojeneckého oblečení a jejichž kůže se rychle zapaří.
Jak potničky vypadají? Potničky u miminek i dospělých vypadají podobně. Nejdříve se objeví vyrážka, složená z puchýřků plných tekutiny. Puchýřky svědí, takže si je děti škrábou. Vzniknou tak hnisavé plochy, které se hojí mnohem déle než samotná vyrážka. Nezhnisané puchýřky u většiny dětí zmizí samy během dvou dnů.
Proč se častěji objeví vyrážka u novorozence nebo potničky u miminka než u dospělých? U malých dětí nejsou ještě potní žlázy plně funkční, stejně jako není dostatečná termoregulace těla. V okamžiku, kdy se tělíčko přehřeje, a zablokují se potní žlázy. Pot se pak nedostane na povrch pokožky a vytvoří se ideální prostředí pro vznik potniček.
I přes všechna opatření proti vzniku potniček se stane, že se potničky u kojence objeví. Pak musí nastoupit léčba.
Léčba potniček musí být zahájena co nejdříve, není dobré vyčkávat. Co pomáhá na potničky? Nejdříve je nutné omýt a osušit všechna místa, kde se objevily potničky. Léčba pak pokračuje větráním postižených oblastí. Pokud je podráždění větší, může se přiložit studený obklad. Po omytí a usušení by měly puchýřky vysychat.
Jak na potničky dále? Velkou úlevu mohou poskytnout i bylinky. Ty se přidávají především do večerní koupele, mají hojivé účinky a ulevují od svědění. Použít lze řapík, heřmánek nebo dubovou kůru. Po koupeli musí následovat důkladné vysušení. S tím může pomoci posypání dětským pudrem, který urychlí vyschnutí puchýřků i následné hojení.
Čím se dají potničky dále ošetřovat? Pokud vyrážka přetrvává, je možné využít Jarišův roztok, ovšem velmi opatrně a podle pokynů lékárníků. Vhodná je také mast na potničky obsahující zinek, například Bepanthen nebo Sudocrem. Pokud si nejste jisti, čím mazat potničky, poraďte se v lékárně.
Co na potničky u miminka?
Zde vám mohou pomoci babské rady. Vysychání puchýřků urychlí kukuřičný škrob nebo moučka, jedlá soda či černý čaj. Do koupele mohou být přidány i lipové listy nebo listy vlašských ořechů. Dobře působí i všechny prostředky, které se používají u opruzenin.
Část maminek si myslí, že by se potničky neměly léčit vůbec a měly by odeznět samy. To je však pro miminko značně nekomfortní a je zde nebezpečí, že příčina vyrážky může být způsobena něčím jiným. Pak by došlo k zanedbání léčby a následky by mohly být mnohem horší.
Potničky by po ošetření měly rychle mizet. Pokud se však tak neděje nebo nemáte pocit, že vše probíhá tak, jak má, měli byste navštívit lékaře, aby potíže vašeho miminka posoudil. Vyšetření potniček může ukázat, že jde o jiné onemocnění, které se potničkám pouze podobá. Mohlo by se totiž jednat o alergickou reakci, atopický ekzém nebo dokonce o spálové onemocnění. Posouzení, další vyšetření a návrh možné léčby jsou již záležitostí pediatra. Potničky jsou často zaměňované s tzv. novorozeneckým akné.
Potničky se bohužel projevují podobně jako atopický ekzém, i když pouze v počátcích. Nejdříve se objeví načervenalé pupínky, které se pak slévají v celé narudlé oblasti.
Jak poznat atopický ekzém a jak ho tedy odlišit od potniček?
První známkou je to, že se nevytvoří puchýřky a celý problém během několika dnů neodezní. Atopický ekzém u kojenců není obvyklou nemocí, většinou ho způsobí alergie. Zčásti je podmíněn geneticky a někdy již zůstane na celý život. Atopický ekzém u miminka poznáte podle toho, že:
Léčení je zdlouhavé a rozhodně není jednoduché. Začíná na alergologii, ale toto vyšetření se provádí až u jedinců starších než půl roku. Pokud je to možné, vyřeší se situace odstraněním příčiny alergie. Miminka mají často alergie potravinové. Bohužel se alergie s přibývajícím věkem mění, proto je nutné i nadále sledovat jejich projevy.
Potničky mohou důkladně potrápit nejen děti, ale i dospělé. Objevují se všude tam, kde může dojít k zapaření, tedy tam, kde je vlhko a také teplo. Zpotíte se, přehřejete, špatně vyberete oblečení – a problém je tady. Nejde o nebezpečné onemocnění, ale spíš o obtížný problém. Červené pupínky a později vodnaté puchýřky se objevují na krku, hýždích v tříslech, na obličeji i na trupu. Postihují i pokožku hlavy, kde se skrývají hlavně pod vlasy. Léčba u dospělých je stejná jako u dětí. Postižené potničkami trápí i neestetický dojem, proto se i u dospělých vyplácí prevence.
Nejlepším způsobem, jak se potniček zbavit, je nedovolit jim, aby se vůbec ukázaly, tedy zakročit preventivně. Jaké jsou možnosti snížení rizika vzniku potniček? Je jich poměrně hodně: