0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

 • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
 • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
 • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
 • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.

První příznaky těhotenství

17. 10. 2019

Jaké jsou první příznaky těhotenství?
Mnoho žen své těhotenství tuší ještě mnohem dříve, než si udělají těhotenský test. Někdo to může nazývat intuicí, pro některé ženy pocit, aby se jejich velká touha po těhotenství konečně splnila.
Opožděná menstruace, pozitivní těhotenský test a návštěva gynekologa je jediný způsob, jak s jistotou těhotenství potvrdit. První projevy těhotenství se ale mohou objevit již před vynecháním menstruace.

Jak tedy poznat těhotenství bez testu? 
Jakmile dojde k oplodnění vajíčka vaše tělo začne produkovat hormony, které pomalu začnou měnit vaše tělo, jak po fyzické, tak i psychické stránce. Proto stačí vnímat svoje tělo a těhotenství můžete odhalit již před opožděnou menstruací. Některé těhotenské příznaky mohou být shodné s těmi předmenstruačními, a tak jim ženy často nevěnují velkou pozornost. Každé těhotenství je velmi individuální a probíhá jinak, proto jsou známé i případy, kdy těhotenství může probíhat zcela bez příznaků.

Kdy se objeví první příznaky těhotenství? 
Rané příznaky těhotenství lze pozorovat obvykle mezi 10-14 dnem po oplodnění vajíčka, tedy pár dní před očekávanou menstruací.

Ranní nevolnost

Těhotenské ranní nevolnosti si v prvním trimestru prožije více než dvě třetiny budoucích maminek. Ranní nevolnosti a nechutenstvím a bolesti břicha může žena pozorovat již před vynecháním menstruace. Nechutenství ovlivňuje hormon Choriogonadotropin, který vzniká po uhnízdění vajíčka. Tento hormon je možné zjistit z krve již sedmý den od početí. Některé ženy mohou trpět také pocitem na zvracení, které se objevuje nejčastěji po ránu, ale žaludeční potíže se mohou objevovat také odpoledne nebo v podvečer. Ve druhém trimestru zpravidla nechutenství ustoupí.

Co na raní nevolnost radí lékaři?
Nechejte si u postele rohlík, sušenky nebo oblíbené krekry a snězte je ihned po probuzení. Zvedne se vám hladina cukru v krvi, ještě předtím, než vstanete z postele. Doporučuje se jíst pravidelně v menších dávkách a ze svého jídelníčku vynechat kořeněná a mastná jídla.

Nechuť k jídlu

Kromě nevolností a pocitu, že váš žaludek je jak na vodě, může nastávající maminky trápit také nechutenství. Nechutná vám vaše oblíbené jídlo? Naopak byste se si dala něco mimořádného? Okurky s povidly? I neobvyklé chutě mohou být prvotním příznakem očekávání miminka.
"Mnohokrát jsem slyšela o tom, že těhotné ženy mají zvláštní chutě, ale myslela jsem si, že jsou to jenom povídačky. Do té doby, než jsem byla sama těhotná :-) V prvním těhotenství jsem měla neustále chuť na kyselé okurky a v druhém jsem ujížděna na máku, každý den jsem musela mít něco s mákem" vypráví s úsměvem, dnes již, dvojnásobná maminka Marta.

Přecitlivělý čich

Máte ráda určité vůně květin, jídla a parfémů? Co vám dříve vonělo může být v těhotenství úplně jinak.  Podle studií mají až dvě třetiny těhotných žen v těhotenství oblíbené jiné vůně než před početím. Některé maminky uvedly, že na počátku těhotenství měly tak citlivý čich, že si všimly jakékoliv i slabounké vůně, kterou by dříve vůbec necítily. Důvodem změny čichu je rychle rostoucí hladina hormonu estrogenu a zvětšující se objem krve v těle těhotné ženy.

Kojenecké body

Bolest prsou

Již několik dní po oplodnění mohou nastávající maminky pociťovat brnění, pnutí a zvýšenou citlivost prsou. Po oplodnění vajíčka tělo budoucí maminky zaplaví hormony hCG a progesteron. Bolest prsou v těhotenství má na starosti zvětšují se a rostoucí mléčné žlázy, které se připravují na období kojení.
Bolest bradavek a jejich tmavnutí mohou předurčovat začátek nového života. Barvu bradavek ovlivňují hormony zvané melanocyty. Nejčastěji si změny barvy na bradavkách všimnou ženy se světlejší pletí, u žen s tmavší pletí je tato změna patrná okolo 10 týdne těhotenství. Prsa se v průběhu těhotenství zásobují mlezivem, které se tvoří již pár týdnů před plánovaným porodem. Růst prsou u většiny budoucích maminek zastaví zhruba týden až dva po porodu.


  Tip: Způsobů, jak oznámit partnerovi, že čekáte miminko je mnoho. Kupte dětské body nebo vyberte roztomilé dupačky neutrální barvy, přibalte k tomu těhotenský test a zabalte to jako dárek. Váš partner bude jistě zářit štěstím :-)


   

  Únava

  Mezi hlavní příznaky těhotenství v prvních dnech po oplodnění, které ženy trápí, je neobvyklá únava. Většinou ale zrovna tento příznak ženy často přisuzují nemoci nebo např. velkým pracovním vytížením. Únava v těhotenství se může objevit již po prvním týdnu těhotenství. V těle ženy začíná růst nový život a výrazně stoupá tvorba progesteronu. Tento hormon pomáhá při vývoji mléčné žlázy, zvyšuje množství hlenu v děložním hrdle a tlumí předčasné kontrakce, což napomáhá k udržení těhotenství. Tento hormon ale také způsobuje velkou únavu, se kterou se většina budoucích maminek na začátku těhotenství potká. Proti únavě nemá smysl bojovat, dopřejte si odpočinek, dostatek spánku a také kvalitní stravu. Počáteční únava časem sama odezní, ve druhém trimestru už o únavě většina těhotných ani neví.
  Počáteční únava a zmatenost může přerůst až v benigní těhotenskou encefalopatii.

  Časté močení

  Musíte chodit mnohem častěji na toaletu? I to může být známka radostného očekávání. Zvyšující se hladina hormonu hCG a roztahující se děloha tlačí na močový měchýř a způsobuje častější nucení na záchod. Až třetina budoucích maminek se ve 3 trimetru, kdy děloha tlačí na močovým měchýř, setká s nežádoucím únikem moči, zejména při kýchnutí nebo smíchu. Těhotné ženy trápí zejména noční vstávání.

  Změny nálad

  Pocity radosti a štěstí, velmi brzy střídá pláč, smutek a strach. Ani deprese v těhotenství není nic výjimečného. Budoucí maminka prochází velkou emocionální změnou, která má za následek, že emoce jsou jako na horské dráze. Změna nálad k těhotenství prostě patří, emoce nechte plynout a špatná nálada jistě brzy přejde. Na výkyvy vašich emocí v průběhu těhotenství by si měl zvyknout také váš partner a pomoci vám tyto nálady překonat.
  Jak si udržet těhotenské emoce pod kontrolou?

  • Jezte zdravě
  • Udržujte se ve formě, pro těhotné ženy je ideální plavání
  • Pokud jste unavená, nebo se necítíte dobře odpočívejte
  • Sdílejte své obavy se svým partnerem
  • Choďte na kurzy pro těhotné
  • Čtěte knížky pro nastávající rodiče
  • Nepřepínejte se při domácích pracích, neuklizený byt počká do dalšího dne až se budete cítit lépe.

  Těhotenství a menstruace

  Mezi rané příznaky těhotenství patří tzv. implantační krvácení, se kterým se setká až třetina žen. Některé ženy si mohou toto lehké krvácení zaměnit s menstruací a potom své těhotenství objeví až o měsíc později. Menstruace v těhotenství tedy není nic neobvyklého, jenom se nejedná přesně o menstruaci, ale o zmiňované implantační krvácení. První špinění se může objevit od 10 dne po oplodnění vajíčka. Příčinou krvácení je uhnizďování vajíčka v silně prokrvené děložní stěně. Díky hormonálním změnám může žena pociťovat také lehké křeče v podbřišku.
  Toto špinění místo menstruace na počátku těhotenství nemusí někdy znamenat vůbec nic, ale přesto by měly být nastávají maminky na pozoru a v případě špinění nebo krvácení se obrátit na svého gynekologa. V některých případech může špinění a krvácení důvodem hrozícího potratu. Z důvodu většího prokrvení organismu se může žena setkat také s krvácením po styku, ale i tento případ raději konzultujte se svým lékařem.

  Výtok

  První týdny těhotenství může budoucí maminky trápit také výtok, který je způsoben zvýšeným prokrvením sliznice pochvy. Výtok je slabší, je téměř bezbarvý a bez pocitů pálení a svědění. Výtok se nejčastěji objevuje na začátku a na konci těhotenství, kdy se tělo již začíná připravovat na samotný porod.

  Nadýmání a zácpa

  Těhotné ženy může po dobu těhotenství také trápit zvýšený výskyt nadýmání. V průběhu těhotenství dochází ke zpomalení trávicích procesů vlivem hormonu progesteronu. Ve 3 trimestru je pak hlavním důvodem nadýmání a pocitu nafouklosti zejména rostoucí děloha, která tlačí na střeva. Zácpa v těhotenství postihuje opravdu většinu těhotných žen, je se o tomto tématu nastávající maminky moc nebaví.

  hračky

  Nespavost a noční pocení

  S rostoucí únavou těhotné ženy se doporučuje dostatek spánku. Některé maminky může v těhotenství potrápit nespavost nebo nadměrné noční pocení. I za tyto, mnohdy nepříjemné, příznaky může velká hormonální změna, kterou těhotná žena nástupem těhotenství prožívá.  

  Kovová pachuť v ústech

  Máte nezvykle kyselou až kovou pachuť v ústech? Tuto zvláštní pachuť způsobuje těhotenský hormon zvaný progesteron.

  Bolest hlavy

  Bolest hlavy v těhotenství může mít několik příčin. Stres, hlad, nedostatek tekutin, zánět dutin, ztuhlost svalů. Ve většině případů se nejedná o nic vážného. Pokud by se ale k silné bolesti hlavy přidalo ještě dvojí vidění, ihned navštivte svého lékaře. Mohlo by se jednat o příznaky preeklampsie.
  Léky na bolest hlavy v těhotenství raději vynechejte a vyzkoušejte jiné metody, jak bolest hlavy v těhotenství zmírnit.

  • Zavodněním organismu vodou nebo minerální vodou
  • Zahnáním hladu
  • Relaxací – odbouráním stresu
  • Chladným obkladem
  • Dostatečným spánkem

  Pálení žáhy

  Silné pálení žáhy se objevuje spíše v závěru těhotenství a dokáže potrápit nejednu budoucí maminku. Známé jsou ale také případy, kdy zrovna pálení žáhy patřilo mezi první příznaky těhotenství již 10 dní po oplodnění. Pokud jste tedy s pálením žáhy neměla zkušenost je možné, že jste těhotná. Hlavním důvodem pálení žáhy jsou opět hormonální změny a pomalejší vyprazdňování žaludku.
  Co na pálení žáhy pomáhá?

  • Rozdělte si jídlo na menší porce
  • Vyhněte těmto potravinám – rajčata, papriky, citrusové plody, sladká a kynutá jídla, kořeněné a mastné pokrmy
  • Žvýkejte žvýkačky – žvýkání zvyšuje produkci slin, které pak neutralizují kyselost v žaludku
  • Vyzkoušejte jablečný ocet, který vám pomůže k rychlejšímu trávení
  • Každý den zázvor – nejenom že pomáhá při ranních nevolnostech a nechutenství, ale velmi rychle uleví i od pálení žáhy. Pijte 2x denně zázvorový čaj a čerstvý zázvor můžete také přidat do hlavního jídla

  Závratě a mdloby

  Točí se vám hlava a občas máte pocit, že omdlíte? Závratě a mdloby jsou v těhotenství způsobené sníženým krevním tlakem a menším množstvím červených krvinek.

  Změny na kůži

  V těhotenství se ženám na začnou objevovat tzv. pigmentové skvrny. Nejčastěji se objevují v jako čára mezi pupíkem a stydkou kostí, občas na tváří a také dochází ke ztmavnutí bradavek. Zmíněné příznaky ale mohou také poukazovat na onemocnění jater nebo jiných orgánů. Pokud si chcete být těhotenství jistá, doporučujeme navštívit ženského lékaře, který těhotenství jednoznačně potvrdí.

  Vysoká bazální teplota

  Pokud jste si při v období před otěhotněním měřila svou bazální teplotu a sledovala své plodné dny, můžete své těhotenství odhalit také z vašeho grafu. Bazální teplota se v průběhu cyklu mění. V první části cyklu (před ovulací) je nízká (okolo 36,5 °C), po ovulaci se vlivem hormonu bazální teplota zvyšuje (obvykle o 0,2 až 0,4°C) a opět klesá na začátku menstruace. Pokud jste v očekávání bazální teplota v těhotenství zůstává zvýšená 18 a více dnů v řadě.

  Vynechání menstruace

  Pokud máte pravidelnou menstruaci a nyní se opozdila, je velká pravděpodobnost, že jste těhotná a je čas si udělat těhotenský test. Vynechání menstruace může ale také způsobit např. velký úbytek nebo naopak přibírání na váze, stres, hormonální nerovnováha.

  Kompletního průvodce celým těhotenstvím najdete v článku Těhotenství týden po týdnu.

  Pozitivní těhotenský test

  Velmi spolehlivým důkazem, že jste opravdu těhotná, je pozitivní test na hCG. Těhotenský test rozpozná přítomnost těhotenského hormonu v krvi těhotné ženy a na základě toho ukáže pozitivní nebo negativní výsledek. Těhotenských testů je dnes velký výběr a jsou k sehnání ve většině drogérií i lékáren. Těhotenský test se doporučuje provádět alespoň týden po vynechání menstruace. Většina žen nevydrží čekat a testy provádí již před plánovanou menstruací. V této době se může stát, že i přesto, že výsledek těhotenského testu je negativní, miminko již v sobě opravdu nosíte.

  Jakmile máte před sebou pozitivní těhotenský test a trošku se vzpamatuje z počátečního překvapení a radosti, je načase objednat se k vašemu gynekologovi. První prohlídku si naplánujte okolo 7. týdne těhotenství. V tuto dobu už by lékař na ultrazvuku mohl vidět srdeční činnost vašeho miminka.

  Plenky

  Příznaky mimoděložního těhotenství

  Může se stát, že se v některých případech oplozené vajíčko usadí, nejčastěji v jednom z vejcovodů nebo na vaječníku, a nedoputuje až do dělohy. V takovém případě se jedná o tzv. mimoděložní těhotenství a je potřeba rychlého operativního zákroku. V tomto případě není možné miminko donosit, a navíc je v ohrožení života také maminka. Žena pociťuje stejné příznaky, jako při běžném těhotenství, tedy únavu, nevolnost, pnutí v prsou apod.
  Jak tedy poznat mimoděložní těhotenství?
  Mimoděložní těhotenství může určit jedině lékař na základě gynekologického vyšetření. Mimoděložní těhotenství se vyskytuje zhruba u 2% ze všech těhotných žen.

  Zamlklého těhotenství příznaky

  O zamlklém těhotenství se hovoří tehdy, kdy se plod v děloze přestane vyvíjet a odumře. Odborníci řadí zamlklé těhotenství mezi samovolné potraty, s tím rozdílem, že tělo ženy samo nezjistí, že plod se nevyvíjí a odumírá. Tělo ženy stále produkuje těhotenské hormony a tím přetrvávají těhotenské příznaky. Neobjevuje se žádné krvácení ani křeče ani jiné varovné signály, že těhotenství neprobíhá tak jak má. Zamlklé těhotenství objeví až lékař při běžné těhotenské prohlídce.

  Ze statistik vyplývá, že až 30% těhotenství končí nějakou formou potratu, přičemž třetina z nich připadá na samovolné potraty. Množství samovolných potratů je od roku 1960 více méně na stejné úrovni. Na tyto statistiky mnoho dalších statistik se můžete podívat na stránky zdravotnické statistiky ÚZIS, které vychází z dat Národního registru potratů.


  Tip: Podívejte se na velký výběr oblečení pro miminka. U nás si určitě vyberete.


   
  Přečtěte si také další články o těhotenství:

   

   


  Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
  Poradíme O miminkách víme všechno
  Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
  Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
  Buďte první, kdo se dozví o našich
  novinkách, speciálních akcích a slevách
  Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
  Platební metody
  Platební metody
  Dopravci
  Česká Pošta Geis