Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Miminko používá sluch již v bříšku. Poslouchá tlukot matčina srdce, práci jejích střev, tok krve, hlas maminky i hlasy zvenčí. Odborná literatura uvádí, že sluch se rozvíjí asi v 5. měsíci prenatálního vývoje. Je to u novorozence nejvíce rozvinutý smysl. Jak je to se sluchem po narození?
Po porodu je zrak téměř nerozvinutý, a tak miminko „komunikuje" sluchem se svým okolím. Z dělohy je mu známý matčin hlas, a ten ho dokáže nejlépe ukonejšit, získává posloucháním matčina hlasu pocit jistoty a bezpečí něčeho známého.
Již v porodnici se provádí zjišťování, zda dítě slyší, a to malým přístrojem, jehož část se dítěti vloží do ucha a zhodnotí výsledek.
Novorozenec by měl být v kontaktu s okolím právě pomocí sluchu. Nechápe sice zatím smysl slov, které mu říkáme, ale cítí se při poslouchání hlasu příjemněji, později může sledovat matčina ústa, jak se pohybují při artikulaci. Proto bychom na miminko měli mluvit pomalu a zřetelně. Používání zbytečných zdrobnělina či šišlání je spíš ke škodě. O prospěchu zpívání mluvit netřeba. Jen pozor na hlasitou hudbu. Novorozenci mají mnohem víc rozvinutější sluch než dospělí, a proto mohou být choulostiví na vysoké či hlasité tóny.
Změna ve sluchovém vnímání nastává zhruba ve třetím měsíci dítěte. Do té doby mohlo dítě klidně spát i při hlasitých zvucích, od třetího měsíce však ho hluk ze spánku začíná probouzet.
Ve čtyřech měsících se dítě již za zvukem otáčí. Rodiče tak mohou sami provádět malou zkoušku sluchu, když na dítě budou mluvit - volat přibližně z dvoumetrové vzdálenosti a dítě se za zvukem otáčí.
Správný vývoj sluchu se podílí na správném celkovém vývoji dítěte. Je proto velmi důležité, aby případná vada sluchu byla odhalena co nejdříve. Neodhalené poruchy sluchu mohou zbytečně zpozdit psychomotorický vývoj dítěte i vývoj řeči, tím ztěžují kontakt dítěte s okolním světem.
Není jednoduché zjistit úplný rozsah poruchy sluchu a tím určit správnou diagnózu. Pokud je porucha sluchu u dítěte diagnostikována v prvních třech měsících života, příp. Je-li dítěti dáno sluchadlo nejpozději do šesti měsíců života, je to ideální případ.
Spousta rodičů přichází k odborníkům, až při špatnému rozvoji řečových schopností, protože ty se sluchem přímo souvisí. Pokud rodiče chtějí s dítětem komunikovat mluvenou řečí, přichází v úvahu aplikace rehabilitační pomůcky sluchu, tzv.kochleárního implantátu, nejlépe do druhých narozenin.
Na poruchách sluchu u dětí mohou mít vliv různí činitelé, jako jsou genetické dispozice, průběh těhotenství a porodu.
Kojenci (od narození do 6.měsíců života) reagují na zevní podněty:
Kojenci (od 6. do 12. měsíců života) reagují na zevní podněty:
Batolata (od 1 roku do 2 let) reagují na zevní podněty:
Pokud rodiče zjistí, že uvedené sitace odovídají přesně reakcím jejich dítěte a jeho chování, je co nejrozumnější navštívit pediatra a sdělit mu své obavy. Ten pak dítě pošle na vyšetření k odbornému lékaři na ORL.
Kompletní informace o vývoji dítěte v různém věku najdete v článku - Vývoj miminka.