Co je to vlastně ta veš?
Je to hmyz, který žije ve vlasech lidí. Délka jejich těla je cca 2-4 mm. Samička klade vajíčka (hnidy - odstranit je lze pouze mechanicky), z nichž se líhnout larvy (hnidy), které bodají a sají krev, ale nerozmnožují se, pak se změní na veš. Vši mají tři páry nohou se silnými drápy, jimiž se pevně přidržují vlasů.
Jak poznáte, že Vaše dítko napadly vši?
- svědění pokožky hlavy - nájemníček, který se totiž živí krví z Vaší hlavy, po kousnutí vypustí látku, která neskutečně svědí a brání
- srážení krve, aby mohl ten parazit lépe sát
- poruchy soustředění (neklid, nervozita)
- špatný spánek
- drobné škrábance na hlavě
- vzácně se mohou objevit zvětšené uzliny a zvýšená teplota
Veš může navštívat kohokoliv bez rozdílu věku i pohlaví.
Přenos vší
- nejčastěji se vyskytuje v dětských kolektivech, ale samozřejmě je může mít i dospělý
- vši nijak nesouvisí s hygienickými návyky - vším je jedno, jestli máte hlavu umytou či nikoli
- mimo vlasy člověka je schopná zůstat naživu cca 24 hodin - nejpravděpodobnější je přenos pomocí tkanin (čepic, ručníků, ložního prádla, čalounění), do kterých se veš zachytí - v několika málo hodinách se veš mimo vlasy svého živitele velmi rychle dehydratuje, vyčerpá a ztratí schopnost sát i pohybovat se, tudíž následně hyne
- veš vždy zůstává v kontaktu s lidskými vlasy a samovolně je neopouští - nelétá, neskáče!Dospělá lezoucí veš si jednoduše „přestoupí" na nového hostitele, kde klade nové hnidy a životní cyklus se opakuje. Přenos vzduchem není možný.
Přítomnost živých vší se odborně nazývá pedikulóza.
Jak se nechtěných nájemníků zbavit?
- nejúčinnější je ostříhat vlásky pod 1 cm - kdy se už veška na vlasech neudrží, ale beru v potaz maminky holčiček, které by tuto metodu těžko rozdýchávaly (a ani se jim nedivím)
- vyčesáváním - speciálním hustým hřebenem je vlasy nutné denně pečlivě pročesávat. Vlasy pročesávejte od kořínků! I když na první pohled žádnou vešku nevidíte, můžou tam být hnidy. Vypadají, jako kdyby na vlasech byly malé kapičky vody.
- šampónem proti vším (pozorně si přečtěte příbalový leták k Vámi zakoupeému přípravku a postupujte přesně dle návodu) - ale tady pozor! Některé přípravky, které dlouho roky fungovaly již fungovat nemusí. Vši jsou vůči přípravkům stále více imunní a ani po opakovaných aplikacích nemusí dojít k jejich úplnému vyhubení. Naprostou novinkou, která se mezi rodiči velmi rychle šíři, jsou přípravky na přírodní bázi, které vši zadusí a které dokážou i rozpustit úchyty hnid na vlasech, což umožní jejich snadnější vyčesávání a to díky olejům - nejčastěji Tea Tree, Eucalyptus, atd.
- obarvení, lak na vlasy, trvalá vši a hnidy nezlikviduje - je to pouhá pověra
POZOR!
Hubení vší pomocí petroleje?
Po petroleji vši sice hynou, ale jeho použití je nebezpečné. Může po něm nastav velká alergická reakce s vážnými zdravotními komplikacemi!!!
Šampóny pro psy?
Platí totéž, co u petroleje!!!
Nezapomeňte!
- Dítě v době nákazy nesmí do dětského kolektivu.
- Nezapomeňte tuto skutečnost nahlásit ve škole a v kolektivech, kde se dítě v posledních dvou týdnech pohybovalo!
- Oblečení, ručníky, povlečení atd. Vyperte! A to buď na 90 °C nebo několikrát na 60 °C. Ve vodě umyjte i další věci, které přišly do styku s nakaženým (hřebeny, gumičky, sluchátka, apod.). Věci neomyvatelné umístěte do plastového sáčku a uložte nejméně na 3 dny při pokojové teplotě nebo na 24 - 48 hodin při teplotách od -15 °C do -18 °C do mrazničky.
- Domov pečlivě vyluxujte (sáček zlikvidujte).
V boji proti těmto zvířátkům Vám přeji hodně zdaru!