Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Zjednodušeně jde o povolené břišní svaly, které se při nadměrném tlaku oddělí. Tlak je vyvíjen na vazivo na přímém břišním svalu. Toto vazivo spojuje pravý a levý přímý břišní sval. Působením příliš velkého vnitřního tlaku se toto vazivo oslabuje, nedokáže dále udržovat svaly pohromadě, takže se rozestoupí a vznikne břišní diastáza. Vystouplé bříško je jedním z důsledků, ale může se jednat o závažnější zdravotní problém. Břišní svaly jsou součástí opěrného systému i pro záda a další orgány. Je-li opěrný systém oslabený, přebírá jeho funkce vazivová tkáň, která však jako opora nemusí stačit. Mohou se objevit boule na břiše, povolené břicho, vystouplý pupík, pupeční kýla nebo dokonce problémy s páteří.
K nejčastějším příčinám rozestoupení břišních svalů patří těhotenství. S růstem miminka se zvětšuje také břicho matky. Břišní dutina se musí roztahovat, aby nedocházelo k utlačování vnitřních orgánů. Tlak na břišní vazivo je značný, a pokud toto vazivo nemá dostatečnou pevnost, dojde k oddělení svalstva. Po porodu se břicho samo stahuje, ale rozestouplé břišní svaly zůstávají.
Diastáza po porodu je problémem více než poloviny novopečených maminek. Rozestup břišních svalů po porodu má nejčastěji tyto příčiny:
Pokud je diastáza dána geneticky, lze se před ní bránit prevencí – cvičením. Cviky na rozestup břišních svalů je ideální provádět ještě před těhotenstvím, popřípadě alespoň během těhotenství. To platí i v případě oslabeného břišního vaziva. Pokud ještě nevznikla diastáza, cviky mohou být velice účinné. Starší ženy musejí počítat s oslabenými svaly břicha a cviky na diastázu by měly provádět preventivně.
Máte vypouklé břicho a nedaří se vám ho shodit? Nevíte, zda nemáte právě diastázu? Diastáza přímých břišních svalů se dá určit i doma.
Lehněte si na záda na rovnou plochu. Pokrčte kolena. Nadzvedněte lehce hlavu, směřujte ji k hrudníku. Uvolněte se. Položte prsty na břicho nad pupkem. Zatlačte, jako byste chtěli prsty ponořit. Pokud se vám podaří prsty vnořit, je velmi pravděpodobné, že trpíte diastázou. Takto lze zjistit rozestup břišních svalů u mužů a žen. Vyskytuje se i diastáza u dětí.
Další možností domácího testu je opět leh na zádech. Nohy zůstávají natažené, ruce zastrčte po hýždě a zvedněte nohy. Objevila se vám nad pupkem boulička nebo kopeček? Pak se pravděpodobně jedná o diastázu.
Diastázu můžete mít také v případě, jestliže
Máte některé z těchto příznaků? Pak je rozestup břišních svalů velmi pravděpodobný a je vhodné začít cvičení na diastázu nebo použít některou z dalších metod, jak se diastázy zbavit.
Diastáza je jak zdravotní, tak estetický problém. Dá se samozřejmě odstranit chirurgicky, ale v naprosté většině případů je lepší dát přednost cvičení. Pokud je vaše diagnóza diastáza břišních svalů, cviky budete muset provádět dlouhodobě a dbát na jejich správné provedení. Výraznou pomocí je také tejpování v těhotenství. Vhodné je použít také stahovací pás na břicho po porodu. Nejvhodnější řešení pak zvolte s pomocí odborníka, lékaře nebo terapeuta.
Jako prevence před budoucími potížemi slouží tejpování břicha. To se provádí především během těhotenství. Jde o ideální způsob hlavně u těch žen, které již s diastázou bojovaly při předcházejícím těhotenství. Těm by hrozil rozestup svalů po dlouhou dobu, někdy dokonce po zbytek života. Bez odborného provedení by však tejpování nebylo účinné, naučit vás ho mohou fyzioterapeuti, maséři, porodní asistentky a další. K dispozici jsou také video návody.
Pokud již trpíte diastázou, neměli byste břicho příliš namáhat a přetěžovat nevhodnými pohyby a nesprávně prováděnými cviky na rozestouplé břišní svaly. Stahování břicha po porodu se praktikuje delší dobu, do konečného zlepšení. Poporodní stahovací pás po porodu je doporučený i po císařském řezu. S jeho pomocí se dá cvičit, i když vám činí potíže rozestup břišních svalů a břišní kýla. Je vhodný i při posilování břicha v těhotenství. Pás brání dalšímu rozšíření diastázy a omezuje bolest břišních svalů. V kombinaci se cvičením pro posílení břišních svalů se jedná o ideální způsob, jak zpevnit břicho po porodu.
Nošení pásu je jednoduché. Většina typů se upevňuje pomocí suchého zipu. Nasazuje se v poloze vleže, dotahuje se při výdechu. Utahuje se tak, aby se mezi břicho a pás dala zastrčit dlaň. Může se používat přímo na tělo nebo přes slabou vrstvu oblečení. Nosí se přes pouze den, kdy probíhá aktivní činnost.
Velmi doporučován je v průběhu šestinedělí a po císaři. Velikost se volí podle obvodu pasu.
Rozestup břišních svalů po porodu je častý. Se zkouškou, zda právě vy máte diastázu, nijak nepospíchejte. Počkejte do konce šestinedělí, pak můžete začít cvičit. Jinou otázkou je, kdy začít cvičit po císařském řezu. Zde se většinou čeká déle, i tři měsíce. Poporodní cviky po císařském řezu by měl schválit lékař. Posilování břicha po porodu se musí provádět opatrně, jinak by výsledek neodpovídal očekávání a čerstvá maminka by si mohla i ublížit.
Je vaším problémem diastáza? Cvičení může být výborným řešením, cviky na přímé břišní svaly jsou účinné i po dlouhé době od vzniku problému. Posilování musí být prováděno správným způsobem, aby se ještě neprohloubila diastaza. Cviky jsou jemné a musí se při nich také správně dýchat. Přizpůsobit se musí i pohyby při činnostech, které děláte stereotypně.
Jak postupovat, aby se nezhoršila diastáza břišních svalů?
Cviky se provádějí tak, aby se aktivizovala hluboká vrstva břišních svalů a nedocházelo k dalšímu rozestupu. Sedy lehy, sklapovačky a podobná cvičení jsou zcela nevhodné. Vybrat vhodné cviky pomůže odborník nebo video s instrukcemi, cvičit lze doma. Vytrvejte a již po krátké době uvidíte první výsledky.