Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
TIP: Doporučujeme kalkulačku pro výpočet data porodu tzv. těhotenskou kalkulačku zde.
V případě předčasného porodu se mateřská počítá ode dne narození dítěte až po uplynutí 28 týdnů, v případě dvojčat 37 týdnů.
Částku za mateřskou tzv. peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Okresní správa sociálního zabezpečení (OSSZ), vždy do 30 dnů po doručení veškerých potřebných dokladů.
Maminky se také často ptají, kdy mohou očekávat příspěvek, tedy kdy chodí mateřská? Termín doručení příspěvku na váš účet je závislý na konkrétní Správě sociálního zabezpečení, informujte si přímo na konkrétní pobočce.
Nárok na mateřský příspěvek tedy peněžitou pomoc v mateřství má žena, která v okamžiku nástupu na mateřskou dovolenou splňuje tyto podmínky:
je plátcem nemocenského pojištění - znamená to, že je buď zaměstnaná (nevztahuje se na Dohodu o provedení práce), nebo je v ochranné lhůtě, ta činí 180 dnů od zániku nemocenského pojištění
je účastníkem nemocenského pojištění alespoň 270 kalendářních dnů v posledních 2 letech před nástupem na mateřskou dovolenou
Z čeho se počítá mateřská? To je otázka, kterou si klade každá nastávající maminka.
Jakou částku bude maminka na mateřské dostávat záleží na předchozích výdělcích. Během mateřské dovolené má žena nárok na dávku nemocenského pojištění, tzv. peněžitou pomoc v mateřství nebo-li PPM. Pro výpočet peněžité pomoci v mateřství je nejprve nutné zjistit tzv. denní vyměřovací základ (DVZ).
Ten se zjišťuje tak, že se vyměřovací základ za rozhodné období (obvykle předchozích 12 měsíců) dělí počtem kalendářních dnů připadajících na rozhodné období.
Zjednodušeně: Výpočet DVZ = hrubý měsíční příjem * 12 měsíců / 365 dny.
Do rozhodného období se nepočítají dny nemocenské ani ošetřovné.
Při výpočtu mateřské se denní vyměřovací základ redukuje a tato redukční hranice se mění každým rokem.
Výše mateřské dovolené pro rok 2020 činí 70 % z redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Jedná se o stejnou částku jako u otcovské dovolené.
Denní vyměřovací základ se určuje z poslední 12 měsíců před měsícem ve kterém otec nastoupil na otcovskou dovolenou. Průměrný denní příjem se krátí podle tří redukčních hranic.
První je potřeba spočítat si denní vyměřovací základ: Zjednodušeně: hrubý měsíční příjem * 12 měsíců / 365 dny
Redukční hranice pro rok 2020:
Všechny vypočtené hodnoty sečtete a z celkové částky vypočítáte 70 %, což je zákonem stanovená výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den.
Rodičovská dovolená vzroste od 1.1.2020 o 80 tisíc Kč z původních 220 tisíc na 300 tisíc Kč v případě narození jednoho dítěte a na 450 tisíc Kč v případě narození vícerčat. Za posledních 12 let se jedná o první navýšení rodičovského příspěvku.
Rodičoský příspěvek 2020 - Koho se týká zvýšení rodičovského příspěvku v roce 2020?
Jestliže začnete pobírat rodičovský příspěvek až po 1.1.2020, tak se vás toto zvýšení "rodičáku” automaticky týká.
Pokud už ke dni 1.1.2020 budete čerpat rodičovský příspěvek, bude při zvýšení rodičovské záležet na těchto faktorech:
kolik již máte vyčerpáno z rodičovského příspěvku
doba, kdy ještě můžete rodičovský příspěvek čerpat
výše vašeho příjmu, který jste měli před nástupem na rodičovskou dovolenou
Jednoduše řečeno, větší šanci na zvýšení rodičovského příspěvku mají rodiče s mladším dítětem, s menší nevyčerpanou rodičovskou a vyšším příjmem před mateřskou dovolenou.
Podle ministryně financí JUDr. Aleny Schillerové by se zvýšení rodičovské 2020 mělo dotknout přes 80% rodičů, kteří mají děti do 4 let věku.
Nejčastěji rodiče využívají takzvanou tříletou variantu, dostávají příspěvek 7 600 Kč měsíčně. Nově by měli od 1.1.2020 dostávat rodičovký příspěvek ve výši 9 700 Kč.
Maximální výše měsíčního rodičovského příspěvku se opět odvíjí od příjmu před mateřskou dovolenou. Maximální rodičovský příspěvek v 2020 by měl být 36 750Kč měsíčně, pokud byla vaše měsíční mzda vyšší než 46 700 Kč.
S růstem děťátka je potřeba neustále dokupovat oblečení pro miminka a kojenecké potřeby, proto každá přidaná koruna navíc maminky jistě potěší.
Jak nepřijít o navýšenou částku 80 000Kč?
Co dělat, když vaše dítě ještě nemá 4 roky, ale rodičovský příspěvek vám končí již v roce 2019?
Rodičovský příspěvek a jeho výši můžete libovolně měnit každé 3 měsíce pouze do 4 let věku dítěte, vše závisí na denním vyměřovacích základu. Minimální částka k čerpání je 50Kč měsíčně. Pokud vám tedy rodičovský příspěvek končí v roce 2019 můžete si snížit tento příspěvek až na 50Kč měsíčně. Pobírání rodičovského příspěvku se vám protáhne až do roku 2020 a poté budete mít nárok na zvýšenou částku 80 000Kč.
Je možné navýšený příspěvek 80 000 Kč čerpat jednorázově?
Není, výše rodičovského příspěvku závisí na denním vyměřovacím základu, tedy na příjmech před mateřskou dovolenou. Maximální výše rodičovského příspěvku je 36 750 Kč měsíčně.
Rodičovský příspěvek je možné čerpat až do čtyř let věku vašeho dítěte. Nemusíte se tedy obávat dřívějšího nástupu do zaměstnání. Rodičovský příspěvek vám bude vyplácen i v případě, že budete v zaměstnání.
V případě dalších dotazů ohledně Mateřské a rodičovské dovolené se obracejte na bezplatnou právní poradnu pro rodiče www.aperio.cz.Příklady, kde rodiče dosáhnou na zvýšení rodičovský příspěvek 2020 najdete zde.
Tip: Máte již vše potřebné pro vaše miminko? Podívejte se na velký výběr dětských body a dupaček.
První je potřeba spočítat si denní vyměřovací základ: Zjednodušeně: hrubý měsíční příjem * 12 měsíců / 365 dny
Redukční hranice pro rok 2019:
z částky DVZ nad 1 090 Kč je započteno 60%
z částky DVZ od 1 635 Kč do 3 270 Kč je započteno 30%
k částce DVZ nad 3 270 Kč se nepřihlíží
Všechny vypočtené hodnoty sečteme a z celkové částky vypočítáme 70%, což je zákonem stanovená výše mateřské za kalendářní den.
Náš TIP: Usnadněte si výpočet částky ppm pomocí Kalkulačky pro výpočet mateřské dovolené 2019. Kalkulačka mateřská je k dispozici zde.
Pro rok 2019 je stanovená maximální výše mateřské dovolené, jejíž hodnotu nelze překročit. Jedná se o částku 40 080 Kč měsíčně. Každým rokem se redukční hranice pro výpočet mateřské mění.
Pro srovnání se můžete podívat na vývoj redukčních hranic pro výpočet mateřské od roku 2013 - 2019
redukční hranice | rok 2019 | rok 2018 | rok 2017 | rok 2016 | rok 2015 | rok 2014 | rok 2013 |
I. | 1 090Kč | 1 000Kč | 942Kč | 901Kč | 888Kč | 865Kč | 863Kč |
II. | 1 635Kč | 1 499Kč | 1 412Kč | 1 351Kč | 1 331Kč | 1 298Kč | 1 295Kč |
III. | 3 270Kč | 2 998Kč | 2 824Kč | 2 701Kč | 2 662Kč | 2 595Kč | 2 589Kč |
Jestliže ženě vznikne v době trvání pracovního poměru nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je-li předchozímu dítěti méně než 4 roky, používá se pro výpočet nové peněžité pomoci v mateřství stejný vyměřovací základ rozhodný pro první peněžitou pomoc v mateřství (tedy stejný jako u prvního dítěte).
Jak je to u žen, které podnikají? Kdy vzniká nárok na mateřskou dovolenou pro OSVČ?
Osoba samostatně výdělečně činná, nebo-li osvč se také musí účastnit nemocenského pojištění minimálně 270 kalendářních dní v posledních dvou letech. Mateřská pro osvč je navíc ještě podmíněna tím, že se musí účastnit nemocenského pojištění minimálně 180 dnů v období jednoho roku před nástupem na PPM.
TIP: Pomocníkem pro výpočet mateřské dovolené vám může bý kalkulačka výpočet mateřské 2019 pro OSVČ zde.
Jestliže žena nesplňuje potřebné podmínky pro uznání dávky peněžité pomoci v mateřství, tedy například si neplatila nemocenské pojištění nebo nebyla zaměstnaná dostatečně dlouho dobu, pak nemá na mateřskou dovolenou nárok. Čerpat však může rodičovský příspěvek, hned po porodu. Výše rodičovského příspěvku je v tomto případě maximálně 7600 korun měsíčně. V případě, že partner, tedy otec dítěte splňuje podmínky účasti na nemocenském pojištění mohou ženy nakonec zvolit i vyšší rodičovský příspěvek.
Peněžitou pomoc v mateřství může pobírat i otec dítěte. Na rozdíl od ženy, která na mateřskou nastupuje 6-8 týdnů před porodem, muž může nastoupit na mateřskou od počátku 7. týdne života dítěte po porodu, a to minimálně na 7 kalendářních dnů. Vše je nutné písemně dohodnout s matkou. Podmínky čerpání příspěvku jsou stejné pro otce i pro matku. Otcové na mateřské dovolené mohou čerpat peněžitou pomoc mateřství maximálně po dobu 22 týdnů s jedním dítětem a 31 týdnů v případě vícečetného porodu. Otec na mateřské dovolené už dnes není žádná rarita.
Podmínky pro nárok na mateřskou pro otce:
účast na nemocenském pojištění v době nástupu na mateřskou dovolenou
270 dní účasti na nemocenském pojištění v posledních dvou letech
uzavřená písemná dohoda s matkou dítěte - k dohodě je potřeba přiložit tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství při převzetí dítěte do péče, který je k dispozici na OSSZ.
Některé maminky musí v průběhu těhotenství nastoupit, kvůli rizikovému těhotenství, na nemocenskou a mnohdy rovnou z nemocenské přímo přejdou na mateřskou dovolenou. Jak je to s nástupem na mateřskou z neschopenky? Obavy z toho, že vám bude kvůli rizikovému těhotenství mateřská krácená jsou zcela zbytečné. Nemocenská před mateřskou dovolenou se do rozhodného období pro výpočet mateřské dovolené nezapočítává. Důležité jsou příjmy před začátkem nemocenské.
Žádost o peněžitou pomoc v mateřství by měla nastávající maminka vyřídit už v průběhu těhotenství. Formulář je možné získat od gynekologa který Vám formulář potvrdí a doplní plánovaný termín porodu. Na vašem rozhodnutí je, kdy začnete mateřskou dovolenou čerpat (6-8 týdnů před porodem) a termín nástupu na mateřskou do formuláře uvedete. Vyplněný formulář je potřeba předat zaměstnavateli, který tuto žádost předloží okresní správě sociální zabezpečení.
Pokud žena podniká, je tedy OSVČ, předá lékařem potvrzenou žádost o mateřskou dovolenou přímo okresní správě sociálního zabezpečení (dle místa trvalého bydliště).
Tip: Spočítejte si jednoduše termín porodu - výpočet termínu porodu - kalkulačka zde.
Jak je to s výdělkem na mateřské dovolené? Může si maminka na mateřské něco přivydělat?
V šestinedělí matka pracovat nesmí. Poté už pracovat může. Avšak háček to má. Při mateřské dovolené žena nemůže u stávajícího zaměstnavatele vykonávat stejnou činnost, na jakou je zaměstnána. Může vykonávat jinou činnost, klidně pro stejného zaměstnavatele. Pokud je zaměstnána u jiného zaměstnavatele, pak není žádné omezení.
Tzn. u jednoho zaměstnavatele budete pobírat peněžitou pomoc v mateřství a u druhého zaměstnavatele se necháte zaměstnat. Pokud by se jednalo o shodný druh práce, je potřeba písemný souhlas původního zaměstnavatele.
Práci při mateřské dovolené je možné také provádět na Dohodu o provedení práce nebo Dohodu o pracovní činnosti.
Jak je to s podnikáním na mateřské? Může maminka začít podnikat, případně při mateřské pokračovat s podnikáním?
Pokud jste již před mateřskou dovolenou podnikala a platila si nemocenské pojištění, ze kterého vám byla vypočítána ppm, nesmíte v této činnosti pokračovat (do dobu vyplácení ppm). Pokud jste byla před mateřskou zaměstnaná a ppm čerpáte ze zaměstnání, můžete během pobírání mateřské dovolené podnikat bez omezení. V tomto případě se jedná o vedlejší činnost, což znamená úlevy na zálohách na zdravotním pojištění a sociální pojištění.
Přechod z mateřské na rodičovskou dovolenou - žádost o rodičovský příspěvek je nutné podat před koncem mateřské dovolené na Úřadu práce. Jedná se konkrétně o Odbor státní sociální podpory, dle vašeho trvalého bydliště.
Tip: Přečtěte si i další informace v článku mateřská a rodičovská dovolené 2018.