Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Poloha na bříšku je pro kojence velmi důležitá, protože z ní se odvíjí celý následný vývoj. Je dobré, aby děti tuto polohu dobře znaly a uměly v ní vydržet dostatečně dlouhou dobu. A také aby byly v této poloze spokojené a na bříšku se jim líbilo.
Děti se z této polohy lépe učí otáčet hlavičkou. Když miminko leží na břiše, automaticky trochu stáčí hlavičku ke straně, aby mohlo snáze dýchat. A právě toto jsou začátky samostatné hybnosti. Dítě při otočení hlavičky začíná pozorovat nějaký zajímavý předmět a snaží se zvedat hlavičku, aby si předmět mohlo prohlédnout. Dobře tak začne zaujímat polohu ve vzpěru na předloktí.
V poloze na bříšku se lépe vyvíjí páteř. Páteř miminka je zpočátku zaoblená, ještě z polohy v děloze. Aby později došlo ke správnému rozložení váhy pro chůzi a všechny další polohy těla, musí získat páteř postupně typické dvojí esíčkovité prohnutí. A právě k získání esovité podoby páteře pomáhá poloha na bříšku. Pokaždé, když dítě zvedne hlavičku, páteř se protáhne a svalstvo okolo ní se posiluje. Leh na zádech v postýlkách nebo lehátkách či sedačkách naopak původní tvar zaoblení nezdravě prodlužují.
Poloha na bříšku předchází deformacím hlavičky. Nejde jen o kosmetickou vadu, ale jakmile je hlavička dítěte zezadu „slehlá", dítě má pak větší problém s ní otáčet a někdy může dojít i k dlouhodobým změnám tvaru hlavy. Je pak nutné dlouhodobé cvičení a náprava. Lépe tedy slehnutí hlavičky předcházet častým polohováním miminka na bříško.
Z hlediska prostorového vnímání je poloha na bříšku pro miminko ta nejlepší. Z polohy na zádech by děťátko pozorovalo svět kolem sebe velmi jednostranně. Zatímco poloha na bříšku mu nabízí mnohem plastičtější zkušenost a zapojuje do činnosti i orgány rovnováhy. Hlavička děťátka tak postupně hledá svou polohu - vlevo, vpravo, vpředu, vzadu... Poloha na zádech toto neumožňuje.
Už od návratu z porodnice by měli být kojenci pokládáni na bříško. Přes den je dobré pokládat miminko na bříško po každém spánku či přebalování. Dítě má být polohováno v bdělosti a hlavně pod dohledem dospělé osoby. Už v prvním měsíci by mělo být na bříšku až jednu hodinu denně.
Mějte na paměti, že miminka se v poloze na bříšku poměrně rychle unaví. Rodiče mohou svým dětem pomoci a trochu je motivovat ke zvedání hlavičky tak, že asi 20-30 cm před obličejem děťátka budou pohybovat nějaká zajímavou hračkou. Miminko se bude snažit hračku sledovat očima a bude se pokoušet zvedat hlavičku. Začít můžete hned od narození. Miminko sice ještě neumí otočit hlavičku ke straně, ale pod dohledem rodičů na krátkou chvilku na bříšku být může.