0
Přihlaste se

Proč se registrovat?

 • Doprava zdarma při objednávce nad 1499 Kč.
 • Rychlost zpracovní objednávek, přátelský kolektiv.
 • Dárky k nákupu zdarma za věrnostní body.
 • Přehled o novinkách, slevách a soutěžích mezi prvními.
V nákupním košíku zatím nic nemáte.

Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.

Doprava zdarma u objednávek nad 1 999 Kč

Nebo se registrujte a dopravu máte zdarma už od 1 499 Kč.

Preeklampsie

27. 1. 2020

Preeklampsie – slovo, které je strašákem všech budoucích maminek, jejich blízkých i lékařů. Příčina tohoto závažného stavu nebyla doposud objasněna, jedním z hlavních příznaků bývá vysoký tlak v těhotenství. Jedná se o onemocnění děložních cév, které ohrožuje na životě jak nenarozené dítě, tak jeho matku a může být příčinou předčasného porodu.

Jak poznáte, že se jedná právě o toto onemocnění? Jaké jsou příznaky, komplikace, jak probíhá diagnostika a jaké jsou možnosti léčby? Lze dodržovat nějaká preventivní opatření? S odpověďmi na tyto otázky by se měla seznámit každá budoucí maminka.

Obsah:

Co je to preeklampsie?

Preeklampsie postihuje v průměru cca 4-8% těhotenství, objevuje se v jeho druhé polovině. Vyskytuje se v lehké a těžší formě, u zhoršujících se případů je často nutné těhotenství ukončit, protože hrozí selhání orgánů, hlavně ledvin. Preeklampsie v těhotenství je onemocněním především prvorodiček (10-14%) nebo vícečetných těhotenství žen vyššího věku. V dalších těhotenstvích se již objevit nemusí. Procento výskytu u druhorodiček je nižší.

Rizikovou skupinou jsou tyto ženy:

 • s těhotenskou cukrovkou
 • s nadměrným množstvím plodové vody
 • ženy obézní nebo postižené imunologickým onemocněním

Existuje více typů, pro přesné určení a závažnost je důležitý krevní tlak v těhotenství a také to, zda budoucí maminka trpěla hypertenzí již dříve, nebo zda se vysoký tlak vyskytl až v těhotenství.

Příčiny preeklampsie

O příčinách vzniku preeklampsie se odborníci dohadují a doposud nejsou známy. Mluví se o vysoké zátěži ženského těla v průběhu těhotenství, kdy se mění průtok krve srdcem a všechny orgány musí fungovat pod vysokou zátěží a přesněji. Jako další důvod se většinou uvádí porucha placenty. Ta způsobuje narušení práce buněk, které začnou produkovat velké množství sloučenin poškozujících cévy. Krev pak může tělem kolovat pouze omezeně a uniká do tkání v okolí cév.

Jinými možnostmi jsou genetika, rodová predispozice, chybějící bílkoviny, vápník, vitamín, thiamin, železo nebo naopak přebytek soli či kyslíkové radikály. Na vině mohou být i poruchy imunity. Největší nebezpečí hrozí ženám s již dříve vysokým tlakem, ty pak ohrožuje velmi vysoký tlak na konci těhotenství. Vliv má i zeměpisná poloha oblasti, ze které žena pochází, zvýšené riziko preeklampsie hrozí Asiatkám a Afričankám.


TIP: Máte již vše potřebné pro vaše miminko? Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení.


Rizikové faktory 

Riziko preeklampsie lze snížit při včasné diagnostice. Při té je potřeba uvážit všechny rizikové faktory. Budoucí maminka by měla sdělit lékaři všechny údaje, které by mohl potřebovat při stanovení míry rizika. V úvahu je potřeba vzít také HELLP syndrom, který je dalším nebezpečím podobným preeklampsii.

Jaké jsou tedy rizikové faktory pro vznik preeklampsie?

 • Věk rodičky - Věk nižší než 20 let nebo vyšší než 40 let je považován za jedno možných rizik. Zvláště tam, kde se jedná o vícečetné těhotenství, oplodnění pomocí technik asistované reprodukce, ženu s příliš brzkým nástupem první menstruace (méně než 11 let) nebo s pozdní první menstruací (ve věku nad 15 let) či ženu, která používala bariérové metody antikoncepce, je potřeba zvýšeného sledování a testování, aby byla případná preeklamsie odhalena včas.
 • Obezita - Nadváha také může přispět k rozvoji onemocnění. Hodnoty BMI před těhotenstvím vyšší než 29 mohou být tím, co zvyšuje tlak budoucí maminky. Pokud má těhotná žena nadváhu, měla by upravit jídelníček a po poradě s lékařem přidat i vhodné formy pohybu a cvičení.
 • Vysoký krevní tlak - Vysoký krevní tlak budoucí maminky ohrožuje mnoha způsoby. Může se jednat o zvýšení, u kterého není příčina známá, nebo o takové, jehož důvodem je jiné onemocnění, jako například choroby endokrinních žláz, ledvin a další. Důležité je omezit solení, nekouřit a dát si pozor na nadváhu. Další doporučení poskytne odborný lékař.
 • Onemocnění před těhotenstvím - K preeklampsii může vést i onemocnění před těhotenstvím, jako je vysoký krevní tlak nebo cukrovka. Nebezpečné jsou především hodnoty diastolického tlaku vyšší než 80 mmHg. Je-li budoucí matka diabetička, musí dodržovat určitá pravidla, aby se vyhnula komplikacím. Cukrovka v těhotenství musí být cíleně kompenzována, jinak by kromě preeklamsie hrozily i další komplikace, jako vysoká porodní váha dítěte nebo porod císařským řezem.
 • Těhotenská cukrovka - Těhotenská cukrovka je porucha metabolizmu cukrů, která vznikla až v těhotenství. Zjistí se při vyšetření krve, kdy se vykáže zvýšená hladina cukru. Vyskytuje se většinou až v druhé polovině těhotenství a odezní po porodu. Postihuje více než 16% těhotných. Její příčinou může být například obezita, životní styl a ne příliš zdravá strava, nedostatek pohybu nebo vyšší věk ženy.
 • Kouření - Kouření cigaret během těhotenství bývá vysoce rizikové a patří k faktorům, které mohou být příčinou preeklampsie. Dítě i maminka mají nižší množství kyslíku, zvyšuje se možnost potratu nebo narození mrtvého dítěte, hrozí předčasný porod, vrozené vady a jiné nepříznivé okolnosti pro další život dítěte.
 • Dědičnost - Pokud se onemocnění vyskytuje v rodině nebo se již u budoucí matky vyskytlo u předcházejícího těhotenství, je potřeba důkladné vyšetření a časté pravidelné návštěvy prenatální poradny, aby případné komplikace byly odhaleny včas.
 • Prvorodička - První těhotenství je preeklampsií postihováno mnohem více, než těhotenství další. Zvláště ohroženy jsou prvorodičky nízkého nebo vyššího věku.

Příznaky preeklampsie

Problémy v těhotenství, které jsou příznaky preeklampsie, připomínají potíže spojené s hypertenzí. Pravidelně je naměřen vysoký krevní tlak, žena pociťuje silnou nevolnost a bolesti hlavy, trpí otoky končetin, příliš přibírá na váze, objeví se zvýšená bílkovina v moči a bílkovina v krvi. Pokud se sejde více těchto příznaků, je preeklampsie velmi pravděpodobná.

Jaké příznaky sledovat a jak se chovat v případě jejich výskytu?

 • Vysoký krevní tlak - Krevní tlak je potřeba měřit v klidu a opakovaně. Za vysoký krevní tlak v těhotenství jsou považovány hodnoty vyšší než 140/90 mmHg.
 • Přítomnost bílkoviny v moči  - Aby mohlo být provedeno vyhodnocení, je nutné odebírat pouze střední proud moči a odběr další den opakovat.
 • Bolest hlavy - Jedním z typických příznaků je silná a opakující se bolest hlavy, která často tlačí zezadu na oči. Může dojít až na narušení zraku, zhoršené a neostré vidění, citlivost na světlo i kratičkou ztrátu vidění.
 • Otoky - Mnoho budoucích maminek trápí také otoky. Otoky sliznic způsobují pocit nedostatečného množství vzduchu a následnou dušnost. Otoky končetin, břicha nebo obličeje nejsou jen nepříjemné, ale mohu být nebezpečné, proto je o nich potřeba informovat lékaře.
 • Bolest břicha - Bolesti břicha často doprovází nevolnost a zvracení. K nim se může přidat i průjem nebo mdloby. Bolest se objevuje hlavně v nadbřišku nebo v mezižebří.
 • Větší přírůstek na váze - Příznakem preeklamsie může být také větší přírůstek na váze. Váhu je nutno pravidelně kontrolovat, pokud těhotná žena přibírá příliš rychlým tempem, je vhodná úprava jídelníčku a pohybového režimu.

Možné komplikace

Preeklamsie se může dále komplikovat. Jaké situace mohu nastat a co se při nich děje?

 • Špatné zásobení placenty Nedostatečná práce placenyk způsobuje, že plod trpí nedostatkem kyslíku a potřebných živin. Zpomaluje se jeho růst, porodní váha je velmi nízká, může dojít k předčasnému porodu nebo dokonce k úmrtí dítěte ještě v děloze.
 • HELLP syndrom - S preeklamsií úzce souvisí HELLP syndrom. Jde o hemolytickou anémii, nízký počet krevních destiček, zvýšené hodnoty jaterních testů. Z hlediska vzniku je preeklampsii podobný a podobná je i jeho léčba. Hlavními příznaky jsou bolesti v nadbřišku, bolest hlavy, nevolnosti, zvracení, vysoký krevní tlak a bílkovina v moči. Pokud je syndrom HELLP zjištěn čas, lze zastavit růstovou retardaci plodu a zrání upravit pomocí kortikoidů, takže může proběhnout přirozený porod. U těžších případů se těhotenství ukončuje. HELLP syndromem bývá postiženo 5 těhotných z tisíce. Někdy je nutné řešit přetrvávající vysoký tlak po porodu.
 • Předčasné odloučení placenty - Krvácení při těhotenství není ničím zcela výjimečným, ovšem silné krvácení je znamením předčasného odloučení placenty od stěny dělohy. Tvoří se tromby, může dojít k celkové otravě. Tento stav je velice rizikový jak pro matku, tak pro dítě. Často současně dojde i k úniku plodové vody.
 • Eklampsie - Nejzávažnější komplikací preeklampsie je eklampsie čili metabolická toxémie. Jde o otravu krve, kterou trpí přibližně jedno procento těhotných. Je typická pro období po 20. týdnu těhotenství, může k ní dojít těsně před porodem nebo při porodu  i těsně po něm. Začíná bolestmi hlavy a bolestmi pod žebry, pak přicházejí první křeče. Ty v další fázi postihnou celé tělo. Rozšíří se zornice, dýchání je hluboké a postižená může upadnout do kómatického stavu. Pokud nedojde k lékařskému zásahu, může být eklampsie smrtelná. V takovém případě je většinou nutné těhotenství ukončit.

Diagnostika preeklampsie

Diagnostika preeklamsie je obtížná, neexistují univerzální metody, které by spolehlivě platily pro všechny těhotné a které by dokázaly odhalit preeklampsii již v počátku těhotenství. Základem je měření krevního tlaku a vyšetření na bílkoviny v moči. Pokud se objeví vyšší tlak v těhotenství a současně i bílkoviny v moči, testuje se také kyselina močová, sleduje se stoupající hemoglobin a hematokrit.

V případě, že by se jednalo o preeklampsii, byly by výstražné i hodnoty jaterních testů a špatná srážlivost krve, hodnoty fibrinogenu a protrombinového času. Protože onemocnění postupuje rychle, je v případě výskytu více varovných příznaků nutná hospitalizace. Při velmi vysokých hodnotách, nástupu poruchy zraku a dýchání a hrozbě plicního edému se uvažuje o ukončení těhotenství.

Léčba preeklampsie

Preeklampsie se léči individuálně, podle stavu každé jednotlivé pacientky. Pro léčbu hypertenze v těhotenství se podávají léky na snížení krevního tlaku a léky proti křečím, především hořčík. Dalšími léky jsou například diuretika, kortikoidy, krevní plazma, glukóza, vápník a další. Přidávat je možno i kyslík. Velmi důležitý je klid na lůžku.
Většinu léků je nutné podávat i nějakou dobu po porodu. Pokud však nedojde ke zlepšení stavu a hrozí další rozvoj eklampsie, je nutno těhotenství ukončit. U lehčích forem preeklampsie je potřeba chodit častěji na gynekologické prohlídky, ultrazvuk a častěji se odebírá krev i moč. Někdy je řešením i předčasný porod.

Prevence

Jedinou možnou prevencí preeklampsie je zdravý životní styl a v těhotenství pravidelné návštěvy poradny pro těhotné. V počátcích těhotenství se do prenatální poradny chodí jednou měsíčně, později jsou návštěvy četnější.
V poradně se pravidelně měří tlak a vyšetřuje moč. Pokud je zjištěn vysoký tlak a bílkoviny v moči, musí lékař určit příčinu a začít s léčbou. Žena je zařazena do rizikové poradny a kontroly jsou ještě častější.

Nízký tlak v těhotenství

I nízký krevní tlak je důvodem pro sledování stavu těhotné ženy. Krevní oběh matky se musí přizpůsobit nové situaci, mohlo by se jednat i o syndrom dolní duté žíly. Název onemocnění pochází od utlačení dolní duté žíly zvětšující se dělohou, kdy se snižuje návrat krve k srdci a tak i krevní tlak. K tomuto stavu dochází na konci těhotenství, kdy žena často leží na zádech.

Nízký krevní tlak v těhotenství se projevuje bolestmi hlavy, zvýšenou únavou, slabostí, závratěmi nebo mdlobnými stavy. Těhotná může trpět nevolností a má zrychlenou srdeční frekvenci. Je zvýšená možnost pádu a poranění matky i plodu. Léčba spočívá v úpravě stravy, ležení na levém boku, bandážích nohou, pomalém vstávání a v dalších opatřeních, která doporučí lékař. Použití léků není příliš vhodné, pokud je nutné, podávají se pouze ve spolupráci se specialistou.


Přečtěte si i další články:

Na jednom místě Více jak 170 000 produktů skladem
Poradíme O miminkách víme všechno
Do druhého dne Dodání do druhého dne při objednávce do 12 hod.
Víc jak 80 tis. maminek Už prověřilo naše zboží
Buďte první, kdo se dozví o našich
novinkách, speciálních akcích a slevách
Odesláním emailu souhlasíte se zasíláním speciálních akcí, novinek a soutěží. Váš email bude u nás v bezpečí dle ochrany osobních údajů
Platební metody
Platební metody
Dopravci
Česká Pošta Geis