Už z porodnice si maminky odnáší recept do lékárny na vyzvednutí lahvičky Vigantolu. Jde o vitamín D, který je pro dětské tělo nezbytný. Proč je vitamín D pro miminko tak důležitý? Je nutné ho užívat? Existují nějaké přírodní alternativy? Má také nějaké nežádoucí účinky? A co hrozí při nedostatku vitamínu D?
Vitamín D
Vitamín D pomáhá udržovat vyrovnaný poměr vápníku a fosforu. Vápník i fosfor představují základní stavební prvky kostí. Pro správný vývoj dítěte by rodiče měli zajistit dítěti dostatečný příjem vitamínu D. Vitamín D je pro růst a rozvoj dítěte důležitý, podílí se na růstu a vývoji kostí. Vitamín D neovlivňuje jen stav kostí, ale vliv má i na činnost nervového systému, tvorbu a růst nových buněk a imunitní systém. I to vše je důležité pro zdravý rozvoj dítěte. Svou roli hraje vitamín D v krvi matky ovšem už před narozením. Je prokázané, že děti narozené ženám s dostatečnou hladinou vitamínu D v době těhotenství mají v kostech vyšší obsah minerálních látek než děti, které se narodily ženám s nižšími hladinami vitamínu D v krvi. Je patrno, že vitamín D má zásadní vliv na vývoj pohybového aparátu dítěte. Podávání vitamínu D kojencům po porodu je důležité, avšak pouze posiluje to, co se již vytvořilo při nitroděložním vývoji v těle matky.
Nedostatek vitamínu D se může projevit ztuhlostí svalů, lámavostí kostí, u dětí je nebezpečí špatného růstu.
Z čeho získáme vitamín D?
Hlavním zdrojem vitamínu D je především sluneční záření, UV záření. Právě z něj si tělo získává až 80% potřebné denní dávky vitamínu D. S pobytem na slunci však musí být rodič dítěte opatrný. Dětská pokožka je citlivá a jemná, může se tak velmi lehce spálit. Jestliže s dítětem chodíte na procházky i na sluníčko, můžete si být jistí, že nějaký ten vitamín D přece jen přijme. Zdrojem vitamínu D je hlavně UV (ultrafialového) záření, kdy dochází ke vzniku vitamínu D jeho působením na kůži. Množství takto vytvořeného vitamínu D závisí na různých faktorech. Na délce slunění, na pigmentaci kůže, zeměpisné šířce, ročním období, oblačnosti, znečištění ovzduší a také na celkové míře ochrany proti UV záření (oblečení, ochranné opalovací krémy). Odborníci uvádějí, že k vytvoření denní dávky vitamínu D je dostačující pobyt na slunci po dobu zhruba 30 minut, přičemž stačí, aby byl slunci vystaven jen obličej či předloktí.
Kromě toho se vitamín D přijímá i v potravě. Vitamín D je obsažen i v mateřském mléce matky, pokud ho ona má dostatek. Obsažen je v játrech, rybím tuku, vaječných žloutcích, mléku atd. Pro zajištění dostatečné hladiny vitamínu D se kojencům podává vitamín D v kapkách, známých především pod názvem Vigantol. Zdravému kojenci se dávkuje jedna kapka denně. S podáváním se začíná už od 2. týdnu života dítěte a pokračuje se s užíváním až do konce 1. roku. Během zimy se doporučuje kapat batolatům Vigantol i v 2. roce života. U nedonošenců je potřeba vitamínu D vyšší. Obvykle se doporučuje užívat 2 kapky denně. Kojencům se doporučuje Vigantol kápnout rovnou do otevřené pusinky před kojením, nebo na lžíci mléka. Nedoporučuje se kapku dát do láhve s mlékem. Není pak zaručeno, že dítě dostane do těla celou doporučenou dávku vitamínu D. Starším dětem je možné doplnit vitamín D přirozeně, tedy vylepšit jídelníček o potraviny bohaté na tento vitamín, nebo opět podávat kapky vitamínu D.
Vigantol – tento produkt je vydáván pouze na lékařský předpis, není možné ho bez receptu zakoupit. Avšak lékárny nabízejí i alternativy Vigantolu.
Může mít vitamín D nežádoucí účinky?
Mluvíme-li o Vigantolu, pak je obvykle velmi dobře snášen. Výjimečně se mohou objevit nežádoucí účinky. A to spíš při předávkování a současnému vystavení UV záření. Mezi nejčastější komplikace patří zažívací potíže, plynatost, zácpa, nevolnost, bolest bříška miminka či průjem. U některých dětí výjimečně i vyrážka, kopřivka, jde o přecitlivělost.
Alternativy vitamínu D
Mnoho rodičů, kteří pozorují nežádoucí účinky Vigantolu, hledá jiné alternativy vitamínu D. K dispozici v lékárnách jsou volně prodejné doplňky vitamínu D, jako Vitamín D Swanson, Jamieson Baby-D vitamín atd. Tyto pak nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami a kdo si je chce koupit, hradí je v plné výši. Zatímco předepisovaný Vigantol je pojišťovnami hrazen.
Kromě doplňků stravy, které jsou prodejné v lékárnách, je dobré do jídelníčku zařazovat potraviny přirozeně bohaté na vitamín D. Není to sice varianta pro kojence, ale jídelníček kojící matky nebo starších dětí takto obohatit lze.
Vitamín D je rozpustný v tucích, hledat ho můžeme tedy například v tučných mořských rybách, losos, tuňák. Tyto ryby se dětem mohou podávat už v době, kdy se začíná s příkrmy. Dále je obsažen ve vaječném žloutku nebo dokonce v houbách (žampiony, hlavně ty pěstované pod UV světlem).
Nedostatek vitamínu D
Pokud se zpomalí růst dítěte, může se jednat o první varování při nedostatku vitamínu D. Přidat se pak může i apatie, svalová slabost, náchylnost k respiračním onemocněním. Je pak nutné vyhledat pediatra a své obavy mu sdělit.
Při dlouhodobém nedostatku vitamínu D hrozí onemocnění, křivice. Jde jednoduše o poruchu tvorby kostí. U nemocného dítěte dochází k deformacím tvaru kostí v důsledku převahy chrupavek. Kojenci s křivicí jsou náchylní k měknutí lebeční kosti. Nedostatek vitamínu D se objeví i na zubech, které rostou nepravidelně a zubní sklovina může být narušená.
Doplňování vitamínu D je u dětí velmi důležité. Dá se tak předcházet vážným nemocem, které by dítě mohly potkat v budoucnu. Nedostatek vitamínu D by mohl vést k osteoporóze, srdečním onemocněním, roztroušené skleróze, vysokému krevnímu tlaku nebo cukrovce.
Přečtěte si i další články o dětských nemocech: