Proč se registrovat?
Hledáte inspiraci? Podívejte se třeba na oblíbené značky nebo aktuální kolekce v nabídce.
Roupy jsou střevní parazité, červi. Lidově se tito červi označují jako roupy dětské. Jde o parazita bílé barvy o délce přibližně 1 cm. Roup žije na konci tenkého a na počátku tlustého střeva. Zde mu vyhovuje epitel a bakterie, kterými se živí. Poté, co jsou samičky oplodněné, klade roup dětský vajíčka kolem zadečku. Zde vajíčka dozrávají a pokračují dále, takže lze vidět roupy ve stolici. Jejich pohyb probíhá hlavně v nočních hodinách a způsobuje svědění konečníku. Tato nepříjemná infekce je způsobena hlavně špatnou hygienou.
Jaké jsou příznaky těchto parazitů v těle dítěte i dospělého? První známkou toho, že dítě může mít roupy, je svědění v oblasti zadečku. To bývá nejhorší v noci a může výrazně narušit spánek dítěte. Tito červi ve stolici pak ještě způsobí další obtíže, zvláště pokud jejich výskyt masivní:
I když se vyskytnou tito paraziti v těle, příznaky nevykazuje přibližně třetina nakažených dětí.
Jak se poznají paraziti v těle? Diagnostika je jednoznačná, základem je prokázat výskyt vajíček roupů. Červi ve stolici se zjišťují Grahamovou metodou. Ta je založena na přitisknutí lepicí pásky na oblast zadečku. Páska se pak přenese na mikroskopické sklíčko a výsledek se zkontroluje. Odebírá se také vzorek stolice. To vše se provádí ráno, ještě před umytím. Vyšetření je nutno vícekrát opakovat, samička neklade vajíčka pravidelně.
Tato metoda je spolehlivým způsobem, jak poznat roupy u dětí.
Dětské roupy dokážou pořádně potrápit celou rodinu. Chcete-li vědět, jak se zbavit parazitů v těle dítěte, musíte znát nejen příznaky, ale také vývojová stádia těchto červů. Pak budete vědět, jak poznat roupy, jak se zbavit roupů, co pomáhá na dětské roupy a jak se zbavit roupů bez léků.
Dětské roupy se nejčastěji vyskytují u dětí předškolníh věku, ale nevyhýbají se ani batolatům.
Tím, že batolata strkají spoustu věcí do pusinky se roupy do organizmu dostávají nejčastěji spolknutím vajíčka. Ve vajíčkách jsou již vyvinuté larvy. Ty při průchodu trávicím traktem ztratí obal, usadí se v tenkém střevě a tam dorostou. Samečci po spáření se samičkami uhynou. Larva potřebuje kyslík, proto samička v noci opouští konečník a naklade vajíčka do kůže v okolí zadečku. Samičky se hýbou a způsobují nesnesitelné svědění po celou dobu výskytu.
Tip: Pokud půjdete na procházku nezapomeňte s sebou vždy vzít vlhčené ubrousky, kterým můžete kdekoliv ruce dítěte otřít a zabránit tak případné nákaze.
Roupy u dětí i u dospělých mají velmi podobné příznaky. I dospělému můžou roupy výrazně snížit kvalitu života, kromě úporného svědění se stávají příčinou nespavosti, neklidu a nervozity. Zvláště ženy a dívky může potrápit nákaza roupy. Vajíčka se často dostanou od konečníku až do močového měchýře nebo pochvy. Zde pak dochází ke zvýšenému svědění, výtokům a zánětům.
Také budoucí maminky mají obavy, aby je neohrozily roupy v těhotenství. Tento typ nákaz není v těhotenství nebezpečný, léky však musí doporučit lékař. Léky na roupy bez předpisu nejsou doporučovány. Zvláště je nutné vyhnout se bylinným přípravkům s pelyňkem a hřebíčkem, které často doporučují na roup dětský babské rady.
U naprosté většiny těch jedinců, u kterých se objeví roup dětský, příznaky nakažení a doprovodné obtíže, se jedná o nedostatky v osobní hygieně.
K přenosu dochází při přímém kontaktu s nakaženými, ale nakazit se může postižený jedinec i sám a opakovaně.
Nejvíce jsou postiženy děti v dětské kolektivy, ale vyjímnkou nejsou ani kojenci. Děti si znečištěné ruce často strkají do úst, dotýkají se vzájemně, pohybují se ve společném prostředí na kobercích a mohou spolknou vajíčka, která se vyskytují ve zvířeném prachu.
V dětském organizmu se tak octne roup dětský. Inkubační doba je poměrně dlouhá, trvá až měsíc.
Máte podezření na nakažení roupy? Likvidace parazitů je možná více způsoby. Lék na roupy je snadno dostupný, navíc účinná je na roupy přírodní léčba.
Nasazují se antihelmetika, tedy přípravky, který umožňují odstranit červy v těle. Tyto léky jsou podávány nadvakrát, mezi jednotlivými dávkami se drží odstup 14 dní až tří týdnů. I když použijete na roupy léky bez předpisu, je vhodná konzultace s lékařem, který doporučí nejvhodnější postup.
Opatrné musí být především těhotné ženy. Důležité při plánování postupu, jak na roupy, je stanovení hygienického režimu. Důkladné mytí rukou nejen po toaletě, před jídlem, sprchování konečníku, prádlo výhradně pro nakaženého a jeho častá výměna, údržba nehtů a opatrnost při přípravě jídla jsou neodmyslitelnou součástí léčby.
Při snaze jak se zbavit parazitů musí spolupracovat celá rodina postiženého i její okolí.
Roupy- přírodní léčba
Trápí vás nebo vaše děti roupy? Existuje na dětský roup léčba přírodního nebo domácího charakteru? Základem jakékoli léčby je dodržení hygienických zásad, častá výměna kojeneckého oblečení, velmi časté umývání rukou a celková hygiena. K nim lze přidat rady lidové moudrosti. Vždy je ale vhodné poradit se také s dětským lékařem.
Často je doporučena zvýšená konzumace česneku nebo mrkve. Co by ještě mohlo zabírat na roupy? Domácí léčba je možná ještě snížením konzumace bílého cukru a zvýšení obsahu celozrnných obilnin v potravě. Pomáhá i listová zelenina.
Za zmínku stojí i používání kysaného zelí nebo pelyňkových poupat.
Máte-li podezření na dětské roupy, příznaky svědění lze zmírnit teplou slanou koupelí, nebo použitím zinkové masti v okolí zadečku.